İran'dan İngiltere, Fransa ve Almanya'ya kınama

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulunun Tahran'ın erişim izni vermediği 2 tesisin "denetime açılması" yönündeki kararını ve tasarıyı sunan İngiltere, Almanya ve Fransa'yı kınadı.

İran'dan İngiltere, Fransa ve Almanya'ya kınama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, devlet medyasında yayımlanan yazılı açıklamasında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) aldığı kararı “yapıcı olmayan, siyasi, sorumsuzca ve kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Söz konusu tasarıyı sunan İngiltere, Fransa ve Almanya’yı kınayan Musevi, “Bu, ABD’nin baskısı altında atılmış bir adımdır. Nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmekte aciz kalan 3 ülke (Almanya, Fransa, İngiltere), bu adımla İran’a karşı sorumluluklarından kaçmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin başını çektiği bazı ülkelerin, UAEA’nın taleplerini büyüttüğünü ve İran ile ajans arasındaki iş birliğinde yeni bir kriz çıkarmaya çalıştığını söyleyen Musevi, “Bu karar, açık bir şekilde haddi aşmadır ve ABD ile 3 Avrupa ülkesinin siyasi taleplerini içermektedir. İran, hangi kurum veya devlet tarafından gelirse gelsin haddi aşan bir talebi kabul etmez. İran ile UAEA arasında oluşacak bir gerginlikten bu kararın aktörleri sorumludur. Bu ülkeler, attıkları adımların sonuçlarını da kabul etmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın UAEA ile en üst seviyede iş birliği yaptığını ve ajansın aldığı bu kararın kendilerinde “hayal kırıklığı” oluşturduğunu aktaran Musevi, şunları kaydetti:

“UAEA Yönetim Kurulu üyesi ülkeler, ABD ve İsrail’in kapanmış dosyaların yeniden açılması girişimlerine karşı uyanık hareket etmelidir. Karara destek veren ülkelerden, ABD ve İsrail’in uluslararası düzeyde yeni bir gerginlik çıkarmayı hedeflediğini anlamalarını bekliyoruz.”