İran Devrim Muhafızları'ndan 'Ukrayna uçağı' açıklaması

İran Devrim Muhafızları'ndan düşürülen yolcu uçağına dair açıklama yapıldı.

İran Devrim Muhafızları'ndan 'Ukrayna uçağı' açıklaması

İran Devrim Muhafızları, yolcu uçağının füze sanıldığı için vurulduğunu açıkladı.

İran Devrim Muhafızları’ndan düşürülen Ukrayna uçağıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Devrim Muhafızları Komutanı uçağın Cruise füzesi sanıldığı için vurulduğunu belirtti.

İran Hava Uzay Kuvveti Komutanı General Emir Ali Hacızade, yaptığı açıklamada, askerlerin hava sahasının kapatıldığını düşündüklerini, uçağın bu yüzden Amerika’nın attığı bir seyir füzesi olarak değerlendirilerek vurulduğunu dile getirdi.

Hacızade, hava savunma operatörünün uçağı kruz füzesi sandığı için yanlışlıkla vurduğunu ve olayın Çarşamba günü yetkililere bildirildiğini söyledi.

General Hacızade, Devrim Muhafızları’nın olayın tüm sorumluluğunu üstlendiğini ve ulustan özür dilediklerini belirtti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Son haftalardaki gerginlik nedeniyle İran’daki hava savunma sistemlerinin alarm durumunda olduğunu söyleyen Hacızade “Özellikle Amerikalıların İran’da 52 noktayı vuracaklarını açıklamasıyla saldırı ve savunma birlikleri yüzde yüz alarma geçmişti” ifadelerini kullandı.

SEYİR FÜZESİ OLARAK TANIMLANDI

ABD’nin Irak’taki askeri üslerinin vurulduğu gece birliklerin savaş düzeyine geçtiğini aktaran Hacızade, hava savunma birliklerinden bazılarının Tahran’da konuşlandırıldığını, Tahran’ın batı kesimlerine konuşlandırılan hava savunma sistemlerinin olaya sebebiyet verdiğini ifade etti.

Hava savunma sistemleri tarafından düşürülen Ukrayna uçağının seyir füzesi olarak algılandığını söyleyen Hacızade “Hava savunma sistemlerinin operatörüne ‘İran’a doğru seyir füzesi fırlatıldığı’ bilgisi verildi. O da uçuş yönünden dolayı uçağı yanlışlıkla seyir füzesi olarak tanımladı” diye konuştu.

‘10 SANİYE İÇİNDE KARAR ALINMASI GEREKİYORDU’

Operatörün iletişim hatlarındaki sorun nedeniyle füzeyi fırlatma izni alamadığını anlatan Hacızade, “Hadise sırasında iletişim hatlarında sorun yaşanıyordu. Bu yüzden irtibat kurma imkanı bulamadı. Operatörün hedefi vurmak ya da vurmamak için 10 saniye içinde karar alması gerekiyordu. Nihayetinde bu kötü kararı verdi ve uçak vuruldu” diye konuştu.

Hacızade, ABD üslerine füze saldırılarının düzenlendiği gece hava sahasının sivil uçuşlara kapatılmasını istediklerini ancak bunun yapılmadığını kaydetti.

‘FÜZE İLE DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ ÖĞRENİNCE ÖLMEK İSTEDİM’

İranlı hükümet yetkililerinin olaydan haberdar olmadığı için uçağın füzeyle vurulduğuna ilişkin iddiaları reddettiğini belirten Hacızade, “Olaydan haberdar olduğumuzda Genelkurmay Başkanlığı’nı bilgilendirdik” şeklinde konuştu.

Olaydan büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Hacızade, “Ukrayna uçağının füzeyle düşürüldüğünü öğrenince ölmeyi diledim. Hadisedeki sorumluluğu kabul ediyoruz. Boynumuz kıldan incedir. Yetkililerin hakkımızda alacağı her türlü karara itaat edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İran’dan yapılan açıklamada, uçağın yanlışlıkla düşürüldüğü ifade edilmişti.