İran: Bundan sonra Ukrayna’ya hiçbir belge vermeyeceğiz

Ukrayna'da, İran'ın vurduğu yolcu uçağıyla ilgili ses kayıtları sızdı, İran bilgi paylaşımını durdurdu.

İran: Bundan sonra Ukrayna’ya hiçbir belge vermeyeceğiz

İran, geçen ay Tahran yakınlarında düşürülen ve 176 kişinin öldüğü Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağıyla ilgili ses kayıtlarının Ukrayna basınına sızması üzerine Ukrayna’yla bilgi paylaşımını durdurdu.

Ukrayna basını, Tahran-Kiev seferini yaparken 8 Ocak’ta İran’da düşürülen yolcu uçağıyla ilgili bir ses kaydı yayınladı. Söz konusu ses kaydında, Ukrayna uçağının düşürüldüğü sırada kule ile o anda iniş yapmaya hazırlanan yerli başka bir uçağının pilotu arasında geçen konuşmada pilot, gökyüzünde bir ışık, ardından patlama gördüğünü kuleye bildiriyor. Bunun üzerine kuledeki görevli, 9 kez Ukrayna uçağıyla irtibat kurmaya çalışsa da yanıt alamıyor.

Bilgilerin, uçak kazasını araştırmak için oluşturulan ortak heyetin Ukraynalı görevlileri tarafından basına sızdırıldığını savunan İran, belgelerin “gizli” olduğunu ve kaza konusunda bundan sonra Ukrayna’yla belge paylaşımında bulunmayacağını belirtti. İran Sivil Havacılık Kazaları Araştırma Genel Müdürü Hasan Rızaifer, “Bundan sonra Ukrayna’ya hiçbir belge vermeyeceğiz” dedi.