İran ABD üssünü vurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurdu.

İran ABD üssünü vurdu

İran Devrim Muhafızları tarafından Erbil ve Irak’ta ABD’nin askeri kuvvetlerine ev sahipliği yapan Ayn el-Esad Hava Üssü’ne yönelik yaklaşık 35 füze fırlatıldı.

​İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada “ABD güçlerine ev sahipliği yapan ülkelerden İran’a bir saldırı olursa yanıt vereceğiz. Askerlerinizin hayatını korumak istiyorsanız geri çağırın” ifadeleri yer aldı. Açıklamada şöyle denildi:

“Hava Kuvvetleri, ‘Şehit Süleymani’ adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el-Esad olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı.”

“EN AZ 30 ABD ASKERİ ÖLDÜ”

Al Mayadeen’den alınan aktarıma göre İran askeri kaynakları en az 30 ABD askerinin öldüğünü açıkladı.

İran, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupta savaş istemediğini vurguladı ancak “herhangi bir askeri maceraya karşı” uyardı.

İran İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Muhammed Cavit Azari Cahrumi’yse saldırının ardından “Bölgemizden defolun” mesajını ‘Ağır intikam’ etiketiyle paylaştı.

ABD’DEN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’ın açıklamasında da “Irak’taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor” denildi.

Konuya dair ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı. Pelosi, sonrasında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Irak’taki ABD birliklerini hedef alan bombalamaların ardından durumu yakından izliyorum. Yönetimin gereksiz provokasyonlarını sona erdirmek ve İran’ın şiddeti kesmesini istemek de dahil olmak üzere personellerimizin güvenliğini sağlamalıyız. ABD ve dünya başka bir savaşın yükünü kaldıramaz” dedi.