İngiltere’de koronavirüs önlemlerine karşı protesto: 27 gözaltı

İngiltere'nin başkenti Londra'da aşı karşıtlarının koronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri protesto etmek için düzenlediği gösteride 27 kişi gözaltına alındı.

İngiltere’de koronavirüs önlemlerine karşı protesto: 27 gözaltı

İngiltere’nin başkenti Londra’da kalabalık bir grup koronavirüse karşı alınan önlemleri protesto etmek için Parlamento Meydanı’nda bir araya geldi. Grup daha sonra Trafalgar Meydanı’na ulaştı. ‘Aşıya hayır’, ‘İzin vermiyoruz’ ve ‘Buna sessiz kalırsan sıradaki çocukların olacak’ yazılı pankartlar taşınan gösteride, ülkede Kovid-19 aşısının uygulanmasının durdurulması ve önlemlerin kaldırılması çağrısı yapıldı.

Polis ile protestocular arasında arbede yaşandığı ve 27 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi. Ayrıca protestocular toplanmadan önce polisin, insanları kalabalık toplanmalardan kaçınmaya çağrıda bulunan bir bildiri yayımladı. Protesto, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, koronavirüsün ‘hızlı’ yayılmasını engellemek için yeni katı tedbirleri açıklamasının ardından gerçekleşti.

Öte yandan, Johnson “önemli ölçüde belirsizlik” olsa da, yeni mutasyonun eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu belirtmişti.

Aşı ve Kovid-19 önlemleri karşıtlarının 29 Kasım’da Londra’nın çeşitli bölgelerinde düzenlediği gösteride, 155 kişi gözaltına alınmıştı.