İngiltere Venezuela'nın altınlarına el koydu

İngiltere Yüksek Mahkemesi, Venezuela hükümetinin, İngiltere Merkez Bankası'nın dondurduğu yaklaşık 930 milyon euro değerindeki altın rezervi için açtığı dava reddetti.

İngiltere Venezuela'nın altınlarına el koydu

Venezuela hükümetinin, İngiltere Merkez Bankası’nın dondurduğu yaklaşık 930 milyon euro değerindeki altın rezervi için açtığı dava reddedildi. İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin kararında; İngiltere’nin, Nicolas Maduro yerine “tartışmasız bir biçimde” muhalefet lideri Juan Guaido’yu başkan olarak tanıdığı belirtildi.

Bu gerekçeyle Venezuela hükümetinin talebinin dikkate alınamayacağı vurgulanarak, davanın reddine karar verildi.

Venezuela’nın İngiltere Merkez Bankası’ndaki altınlarının değerinin 930 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.

Venezuela yönetimi, ilk kez 2018’in sonunda İngiltere Merkez Bankası’ndan altınları serbest bırakmasını talep etmişti.

Bu talebi reddedilen hükümet, altın rezervini koronavirüs salgınıyla mücadelede kullanmak istediğini belirterek, İngiltere Merkez Bankası aleyhine mayısta dava açmıştı.

Dava dosyasında, altınların bir kısmının satılmasıyla elde edilecek paranın, başka amaçlarla kullanılmadığından emin olunması için doğrudan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na (UNDP) aktarılabileceği belirtilmişti.

Kendini başkan ilan eden ABD destekli Guaido, “altınların başka amaçlarla kullanılacağı” iddiasıyla rezervin iade edilmemesini istemişti.

Devlet Başkanı Maduro’yu görevi bırakmaya zorlamak için yaptırım uygulayan ABD, bu yaptırımların ihlal edilmemesi konusunda diğer ülkeler, yabancı bankalar ve şirketleri tehdit etmişti.