İngiltere, Türkiye'den dönenlere karantina uygulayacak

İngiltere, Türkiye ve Polonya’yı karantina listesine ekleyerek buradan gelen yolculara gelen yolculara 14 günlük karantina şartı getirdi.

İngiltere, Türkiye'den dönenlere karantina uygulayacak

Türkiye ve Polonya, İngiltere’nin karantina listesine eklendi. Açıklamada bu ülkeden gelenlerin iki hafta boyunca kendi kendilerini tecrit etmesi gerekeceği belirtildi.

İngiltere, Türkiye ve Polonya’yı yeniden “karantina uygulanacak ülkeler” arasına ekledi. Türkiye’den İngiltere’ye gidecek kişilerin 14 gün süreyle tek bir adreste kendilerini karantina altına almalarının gerektiği belirtildi.

İNGİLTERE ULAŞTIRMA BAKANI: TÜRKİYE VAKALARI FARKLI TANIMLIYOR, ONDAN BU KARARI ALDIK

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, “Son gelen veriler, Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkarmamızı gerektiriyor” açıklamasını yaptı.

Shapps, “Türkiye’yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor. Bu nedenle ülkeyle ilgili risk değerlendirmemizi güncelledik” dedi.

İngiltere, Temmuz başında genel karantina kuralını yumuşatmış ve ziyaretçilerin dönüşlerinde karantinaya girmeyeceği bir seyahat koridoru ülkeleri listesi hazırlamıştı.

Türkiye, 10 Temmuz’dan itibaren “seyahat koridoru” oluşturulan ülkeler arasına katılmıştı.