İmamoğlu'ndan Danıştay kararına: Halka anlatamazlar

İmamoğlu, belediye şirketlerine yönetici atama yetkisini meclise devreden Danıştay kararı için "Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur" dedi.

İmamoğlu'ndan Danıştay kararına: Halka anlatamazlar

Daha önce belediye başkanlarının yetkisinde olan belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisinin belediye meclislerine verilmesine ilişkin çıkartılan genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebi Danıştay tarafından reddedildi.

Danıştay 8. ve 10. dairesinden 9 üyenin katıldığı oturumda karar; 5’e, 4 oy çokluğu ile alındı. Genelgenin iptaline ilişkin talep ise daha sonra karara bağlanacak.

Sözcü‘ye konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hukuka aykırı bir konuda Danıştay’ın böyle bir karar almasını düşündürücü bulduğunu söyledi ve “Kararın 5’e 4 alınması daha da önemli. Umarım tekrar gözden geçilirler kararı. Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur. Siyaset alanının da iktidarın temsilcilerinin de böylesi bir kararı alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar” diye konuştu.