İmamoğlu’ndan bir yolsuzluk dosyası daha: Valilik soruşturmaya izin vermedi

İBB Teftiş Kurulu, 2016’da yapılan yeşil alan ihalesinde belediyenin 2.5 milyon lira zarara uğratıldığını belirledi. AKP dönemindeki 4 yönetici için soruşturma açılması istendi ancak valilik izin vermedi.

İmamoğlu’ndan bir yolsuzluk dosyası daha: Valilik soruşturmaya izin vermedi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılında kendi şirketi Medya A.Ş’ye ihale ettiği tanıtım işlerinde yaşanan 15 milyon 458 bin TL’lik harcamanın ardından AKP dönemine ilişkin bir dosyayı daha açtı.

2.5 MİLYON TL ZARAR

Sözcü’den Özlem Güvemli‘nin haberine göre, Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Başkanlığı Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü’nce 21 Eylül 2016’da gerçekleştirilen “İstanbul Genelinde Yeni Yeşil Alanların Yapım İşi” ihalesini inceleyerek yolsuzluk raporu hazırladı. İhalede yapılan eksik işlerle ilgili 2 milyon 494 bin 11 TL kamu zararı ortaya çıkarıldı.

VALİLİK SORUŞTURMAYA İZİN VERMEDİ

AKP döneminde Kamu zararına neden oldukları tespit edilen eski İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü, eski Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı ve o dönem ihale yetkilisi olan İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı hakkında rapor derlendi. Ardından hazırlanan rapor, soruşturma izni için İstanbul Valiliği’ne yollandı. Ancak valiliğin soruşturma izni vermediği öğrenildi. İBB’nin uğradığı 2.4 milyonluk kamu zararının 4 eski İBB yöneticisinden tahsili için düzenlenen rapor da İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’na gönderildi.