İmamoğlu'ndan Bakan Turhan'a: Yeğeninin sözüyle karar verme becerisini ortaya koyduğu için...

İmamoğlu, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın Kanal İstanbul için, "Devlet projesini durdurma yetkisi yoktur. Faturayı İBB'ye göndereceğiz" sözlerine Bakan Turhan'ın "Beşiktaş’a geçen yeğenim ‘Önceden 15 dakikada geçiyorduk şimdi yarım saat deniz trafiği var’ sözlerini hatırlatarak, "Yeğeninin sözüyle karar verme becerisini ortaya koyduğu için sözlerinin çok hükmü yok" dedi.

İmamoğlu'ndan Bakan Turhan'a: Yeğeninin sözüyle karar verme becerisini ortaya koyduğu için...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşması’na katıldı. Program öncesinde de basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, bir gazetecin, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın, “İBB başkanının protokolden tek başına çekilme yetkisi yoktur, devlet projesini durdurma yetkisi yoktur. Faturayı İBB’ye göndereceğiz” açıklamasını sorması üzerine, şu cevabı verdi:

“Sayın Bakanın açıklamalarından üzüntü ile bahsediyordum ama kamuoyu açısından memnunum. Böyle devam ederse kanalın aslında ne kadar yanlış bir şey olduğuna daha çok katkı sunuyor. Daha çok katkı sunacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla üzülmekten vazgeçtim şahsı adına. Sayın bakana hatırlatayım, bakanlık ne kadar devletse İstanbul Büyükşehir Belediyesi de o kadar devlet. Karıştırıyor birbirine. Zaten bazı sözlerinde, bazı işlemlerinde de bunu karıştıran uygulama yapan bakanlıklar da var. Üzücü. Bu sözlerin referansı olan sayın bakanın yeğeninin sözüyle, karşıdan karşıya geçiş vaktiyle, projeye karar verme becerisini ortaya koyduğu için bu sözlerin de çok hükmü yok açıkçası.”

“TOPKAPI ÇOK DEĞERLİ İYİ REZİDANSLAR OLUR”

Bakan Turhan’ın, “Yaptığımız her yatırım rant projesidir. Kârı olmayan yatırımı neden yapalım” sözlerine de yanıt veren İmamoğlu, “O zaman bütün Türkiye’yi kâr için talan edelim yani. Mesela tarihi eserlere ne gerek var? Topkapı çok değerli, iyi rezidanslar olur, Topkapı Sarayı’nın olduğu yer. Şu anda Fatih Sultan Mehmet’in otağı kurduğu bir parktayız. Burada da binalar dikelim. Her şey kâr değil. Bir de kâr, para değil. Esas kar, gelecek nesile bırakılan, bırakılacak değerli işler. Korunan bir İstanbul. Geliştirilen ve gerçekleri yakalayabilen bir İstanbul” dedi.

“DEPREME İLİŞKİN HASAR TESPİTİ YOK”

Burada basına açıklama yapan İmamoğlu, “Geçmiş olsun tekrar İstanbul’umuza. Öncelikle şunu söyleyelim. Son açıklamayla 4.8 şiddetinde Silivri açıklarında, 17 kilometre derinliğinde olduğunu uzmanlar açıkladılar. Hem Silivri, hem Büyükçekmece hem de Avcılar belediye başkanlarımızı aradım. Herhangi bir ihbar ve tespit edilmiş herhangi bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’UN EN GERÇEKÇİ KONUSU DEPREM”

İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda bizim de sistemdeki hasarla ilgili haritamıza baktığımızda hiçbir unsur yok. Dolayısıyla İstanbul’umuzun, hayatımızın en gerçekçi konularından birisini tekrar yaşamış olduk. Bu konu, deprem konusu hafızamızdan zaten çıkmaması gereken ve hiçbir şekilde başka bir konuyu İstanbul’un gündemine öncelemeden bu konuyu çözmemiz gerektiğini herkes söylüyor. Umarım eylem birliği yapar, insanların zihninden bu tereddütü kaldıracak işlemleri hayata geçiririz ve inşallah İstanbul’daki yüzbinlerce insanın hayatını tehdit eden bu kavramı tümüyle ortadan kaldırırız. Dileğim bu, çalışmalarımız bu yönde. Türkiye’nin bütün kurumlarının bu yönde atması, sadece İstanbul değil Türkiye’nin geleceği açısından çok mühimdir. Hepimize geçmiş olsun.”