İmamoğlu: Kanal İstanbul yapılmayacak

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi için "Bu proje, 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in fethedip bize emanet ettiği tarihe ihanettir." dedi.

İmamoğlu: Kanal İstanbul yapılmayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, proje güzergahındaki arazilere Arap şirketlerinin ilgisiyle ilgili “Arap şirketleri arazi aldıysa aldı. Eker biçerler artık. Çünkü olmayacak o proje. Yapılmayacak” dedi.

Sözcü‘den Özlem Güvemli’ye konuşan İmamoğlu, “Kuralına göre yapsan, mevzuyu tüm aşamalarını geçirerek yapsan diyeceğim ki ‘her şey kuralına uygundu biz laf dinlemiyoruz’. Ortada kural yok ki, plana işlenmemiş. Bir kamulaştırma kararı yok. Mesela Arnavutköy ve Başakşehir sınırlarında kanalın geçeceği yerler var. Hâlâ kanalın geçeceği yerlerde imar veriyor, inşaat ruhsatı veriyor, plan geçiriyor. Bu kadar karmaşık bir süreç. İçinde akıl ve bilim yok. Biz teknik verilerimizi açıklıyoruz. Her açıkladığımız veriye sonunda cümle değiştirerek yanıt veriyorlar. Biz ‘böyle olur’ diyoruz. Karşılığında ‘böyle olmaz’ diyorlar. Açıklama sorumlusu gibi bakan her gün çıkıp bir cevap yetiştiriyor” dedi.

“CUMHURBAŞKANI İSTİYOR DİYE…”

Projeye 75 milyar liradan fazla harcanacağını belirten İmamoğlu, “200 milyar deseniz yanılmazsınız. İş insanı olarak kalem kalem çıkarsam maliyeti bulurum en fazla yüzde 25 yanılırım. Bu projenin maliyeti asla 75 milyar TL değil” diye konuştu.

“Kafana göre dünyanın coğrafyası ile oynayamazsın.” diyen İmamoğlu, “Olamayacağını akılla bilimle anlatacağız, asla siyasileştirmeyeceğiz. Kimse de sayın Cumhurbaşkanı istiyor diye kabul etmesin. Akıl ve bilim kabul ediyorsa etsin. Bu proje, 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in fethedip bize emanet ettiği tarihe ihanettir.” ifadelerini kullandı.