İmamoğlu: İstanbul'da definleri yetiştiremiyoruz

"Normalde kasım ayında bizim definimiz, -Allah rahmet eylesin; bütün ölmüşlerimize rahmet diliyorum- İstanbul’da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450’ye doğru gidiyor. Bu kadar zor durumdayız."

İmamoğlu: İstanbul'da definleri yetiştiremiyoruz

Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak açıkladığı Covid-19 verileri tartışılmaya devam ederken; İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüsü yüzünden dün İstanbul’da vefat eden kişi sayısının 186 olduğunu açıkladı.

İmamoğlu “Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayışımız, 450’lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normal kasım ayında bizim definimiz İstanbul’da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450’ye doğru gidiyor” açıklamasını yaptı.

İmamoğlu, sabahın erken saatlerinde Gürpınar Su Ürünleri Hali’ne gitti. Koronavirüs salgınına dair konuşan İmamoğlu, İstanbul’da dün bulaşıcı hastalıktan 186 kişi öldüğünü söyledi ve “Mecburum konuşmaya. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı?” ifadelerini kullandı.

Bir esnafın “Bazı belediyeler, aynı gün iki yerde pazarı olan esnafa, birini açtırıyor, birini açtırmıyor” demesi üzerine İmamoğlu “Pandemi ile mi ilgili acaba” sorusuyla karşılık verdi. Esnaf bu soruya “Galiba pandemiyle alakalı” yanıtını verdi.

“DEFİNLERİ YETİŞTİREMİYORUZ”

İmamoğlu esnafa şöyle seslendi:

“Eğer pandemiyle ilgili bir daraltma yapıyorlarsa, ben, pandemiyle ilgili alınan her tedbire saygı duyuyorum; açık söyleyeyim. Buna siz de saygı duyun. Bu konuda benim dilimin kemiği yok. Çünkü ben konuşmazsam, ne yapacağım? Mecburum konuşmaya. Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul’daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayışımız, 450’lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normalde kasım ayında bizim definimiz, -Allah rahmet eylesin; bütün ölmüşlerimize rahmet diliyorum- İstanbul’da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450’ye doğru gidiyor. Bu kadar zor durumdayız. Bunu bilin. Ama bu dediğinizde başka bir konu varsa, hangi ilçeyse iletin. Biz de o ilçelerle görüşelim. Ama pandemiyse konu, hepinizi Allah korusun. Ben de yaşadım. Ben de o hastalığı geçirdim. Dolayısıyla hiçbir haneye, o hastalık girmesin isterim. Lütfen siz de dikkat edin.”

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin tamamında dün bir günde 139 kişinin korona yüzünden vefat ettiğini açıklamıştı.