İmamoğlu: Çok heyecan duydum, talimat verdim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet'in ünlü portresinin satın alınmasıyla ilgili ayrıntıları anlattı.

İmamoğlu: Çok heyecan duydum, talimat verdim

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet’i çizdiği portre, İBB tarafından 770 bin sterlin (6 milyon 500 bin lira) ödenerek satın alınmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eserin nasıl alındığını anlattı.

“Bellini’nin gerçekten önemli bir tablosunun, bize ait aslında bir anının, Fatih Sultan Mehmet’e ait bir tablonun yakıştığı yer, elbet İstanbul’dur. Yakışan; İstanbul halkının, hatta bütün dünyanın gelip, o muhteşem komutanı, padişahı görmek isteyeceği bir alanda ziyaret etmesidir.” diyen İmamoğlu, “Bu noktada; satışa çıktığını duyunca çok heyecan duydum ve hemen arkadaşlarıma, süreci incelemeleri için talimat vermiştim. Belediyemize ait bir şekilde sonuçlanması, beni çok mutlu etti. Çok onur duydum. Tam da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da daha özel bir anıtla hissedilir hale gelmesini ve bunun Mustafa Kemal Atatürk’ün bir vasiyeti üzerine, bize yakıştığını ifade ettiğim ve bununla ilgili bir proje sürecini başlattığımız -şu anda yarışma safhasında- hatta nerede olması gerektiği konusunda ön hazırlıkların yapıldığı sıcak günlerde böyle bir hediyenin İstanbul’a kazandırılması, beni, çok çok mutlu etmiştir. Hayırlı olsun İstanbul halkına. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüz yıllar İstanbul’da yaşamaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.