İki gazeteciye koronavirüs haberi nedeniyle gözaltı

Bartın'da iki gazeteci koronavirüs haberi sonrası gözaltına alındı.

İki gazeteciye koronavirüs haberi nedeniyle gözaltı

Bartın’da bir doktorun koronavirüs testinin pozitif çıktığına ilişkin haberi yayımlayan Pusula gazetesinin imtiyaz sahibi Mustafa Ahmet Oktay ile Yazı İşleri Müdürü Eren Sarıkaya’nın emniyette ifadesi alındı.

Haberin yayınlanmasından bir saat sonra “polisin daveti” üzerine Bartın Emniyet Müdürlüğü’ne giden Ahmet Oktay ve Eren Sarıkaya’nın sanık olarak ifadesi alındı. İki gazeteci, Türk Ceza Kanununun 213. Maddesi, ‘Halk arasında korku ve panik yaratmak’ maddesiyle suçlandı.

“Bakanlığın konuyla ilgili kesin talimatı olduğu, buna rağmen haberin resmi kaynaklardan önce yapılması” nedeniyle alındığı belirtilen ifade işlemi yaklaşık 5 saat sürdü. Daha sonra sağlık kontrolünden geçirilen Oktay ve Sarıkaya, Bartın Adliyesi’ne getirildi. Burada ifadeleri alınan Oktay ve Sarıkaya’nın suçlandığı madde TCK 213 şöyle:

“(1) Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır…”

Ahmet Oktay, olaya ilişkin “Haberi Yazı İşleri Müdürümüz Eren Sarıkaya yayına verdi. Ben ofis dışında olduğum için sonradan gördüm. Zaten kısa süre sonra Valilik de haberi doğruladı. Resmi kaynaklardan önce haber yapılmayacağına ilişkin bize bir tebligat yapılmadı. Emniyette 5 saate yakın kaldık. Sonra Savcıya ifademizi verdik. Gerisi başsavcılığın takdirinde” diye konuştu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this