İçişleri Bakanlığı cemaatlerle birlikte 'İdlib'e yardım' parası topluyor

Bakanlık cemaatlerle birlikte düzenlediği "İdlib'e yardım" isimli organizasyon için para topluyor.

İçişleri Bakanlığı cemaatlerle birlikte'İdlib'e yardım' parası topluyor

Suriye ordusunun İdlib’de cihatçılara yönelik operasyonlarını sürdürürken Türkiye ise tarikatlarla birlikte “İdlib’e yardım” kampanyası yürütüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla 81 ilin valiliklerine gönderilen yazıda, merkez ve taşra teşkilatlarına bağlı kamu kurumları ile belediyelere duyurularak “kampanya”nın desteklenmesi talep edildi.

Yazıda, AFAD, Kızılay gibi kamu kurumlarının yanı sıra cemaatlere yakınlığıyla bilinen dernek ve vakıflar aracığıyla yardım toplanması istendi. İşbirliği yapılan dernek ve vakıfların arasında, Nur cemaatine bağlı Hayrat Vakfı, Menzil cemaatine bağlı Beşir Derneği,  Erenköy cemaatine bağlı Aziz Mahmut Hüdai Vakfı, Sadakataşı Derneği ve Deniz Feneri Derneği gibi kuruluşlar yer alıyor.

Bakanlığın talimatının ardından valiliklerden tüm kamu kurumlarına gönderilen yazılarda ise “Vatandaşların öncelikle SMS ile 10 TL’lik yardımlar yapmasına katılması ve banka hesaplarına bağış yaptırılması” ve ayrıca malzeme yardımı yapmak isteyenlerin de valiliklere yönlendirilmesi isteniyor.