İBB’nin Kanal İstanbul karşıtı afişleri polisler tarafından söküldü!

İBB’nin köprülere astırdığı Kanal İstanbul karşıtı afişlerin Valilik emriyle polis tarafından söküldüğü ortaya çıktı.

İBB’nin Kanal İstanbul karşıtı afişleri polisler tarafından söküldü!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üst geçitlere astığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili bilgilendirme afişleri dün gece sivil bir araçla üst geçitlere giden ve ellerinde telsiz oldukları görülen bir grup tarafından söküldü. Afişleri söken kişilerin polis olduğuna dair iddialar gündeme geldi.

VALİLİK EMRETTİ, POLİSLER SÖKTÜ

İBB yetkilileri konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İBB’nin mülkiyet, hüküm ve tasarrufu altındaki reklam alanlarında bulunan ‘Ya Kanal Ya İstanbul’ yazılı bilgilendirme afişleri, İstanbul Valiliği tarafından emniyet birimleri eliyle söküldü. İlgili mevzuat gereği sadece yargı kararı ile gerçekleştirilmesi gereken işlem, hukuki bir süreç başlatmaya gerek duyulmadan yapıldı” denildi.

İMAMOĞLU: YAZIK ÇOK ÜZÜCÜ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul Valiliği’nin uygulamasıyla ilgili, “Yasa gereği bölücü ve yıkıcı olmayan afişler ancak mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Yazık, çok üzücü” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması ise şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kendi mülkiyetinde bulunan ve ihale şartnamesi ile konumları belirlenmiş olan açık hava reklam ünitelerine Ağustos ayından itibaren Kanal İstanbul ile ilgili bilgilendirme afişi yerleştirdi. İstanbul Valiliği, Belediye Encümeni’nin 26.11.2011 tarih ve 2202-916 sayılı kararı ile ihale edilmiş, İstanbul 17. Noterliğinden onaylı 06.12.2011 tarih ve 44589 sayılı sözleşmesi ile İBB’ye verilmesine karşın, bu alanlara konumlandırılan afişleri hukuka aykırı bir biçimde kaldırdı. Sadece ayrıştırıcı bir mesaj içermesi ya da yargının kaldırılması yönünde karar vermesi ile bu yetkiye sahip olması gereken İstanbul Valiliği, hiçbir meşru yetkiye dayanmayan uygulamasını dün gece saatlerinde gerçekleştirdi.”