İBB'nin '6 bin yeni taksi' projesi teklifi üçüncü kez reddedildi

İmamoğlu, oylamanın ardından Bakanlık ve Valilik temsilcilerine, "Biz ısrarla getireceğiz. Talimat öyle geldi, mesajlardan görüyorum. Ben bu talimat sürecini halkın vicdanına havale ediyorum, her grubu bu konuda düşünmeye sevk ediyorum" diye seslendi.

İBB'nin '6 bin yeni taksi' projesi teklifi üçüncü kez reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘6 bin yeni taksi’ projesi teklifi Bakanlık ve Valilik temsilcilerinin ret oyu vermesi nedeniyle üçüncü kez reddedildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, oylamanın ardından Bakanlık ve Valilik temsilcilerine, “Talimat öyle geldi, mesajlardan görüyorum” diye seslendi.

İBB Başkanı İmamoğlu’nun “İstanbul halkının taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir” diyerek Haziran ayında İstanbul’a 6 bin yeni taksi plakası kazandıracaklarına ilişkin proje teklifi 3. kez Ulaşım Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (UKOME) toplantısında görüşüldü.

İBB tarafından UKOME toplantısına daha önce haziran ve eylül aylarında iki kez getirilmiş ve reddedilmiş olan teklif, Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Valiliği temsilcilerinin oylarıyla üçüncü kez reddedildi.

İmamoğlu, oylamanın ardından Bakanlık ve Valilik temsilcilerine, “Biz ısrarla getireceğiz. Talimat öyle geldi, mesajlardan görüyorum. Ben bu talimat sürecini halkın vicdanına havale ediyorum, her grubu bu konuda düşünmeye sevk ediyorum” diye seslendi.

Toplantının ardından sosyal medya hesabından teklifin reddini değerlendiren İmamoğlu, “İstanbul’un talebi olan yeni taksi sistemi, talimatlarla verdirilen oylarla UKOME’de reddedildi. Bu ret kararı teklifin tekrar gelmesine mani değil. 16 milyon İstanbulluya ve binlerce taksi sürücüsü esnafımıza verdiğimiz sözün takipçisiyiz. Doğru, er geç karşılığını bulur” ifadelerini yazdı.

UKOME BİLEŞENLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

İBB, yeni projeyle, şehirdeki 17 bini aşkın taksiye 6 bin taksi daha eklemek istiyordu. Bu taksilerin mülkiyetlerinin ise İBB’nin elinde olması ve İstanbul Kart ile senkronize edilmesi planlanıyordu. Teklif daha önce de iki kez UKOME’ye gelmiş, kabul edilmeyerek alt komisyona havale edilmişti.

Büyükşehirlerde belediyelerin yönettiği UKOME’nin yapısı Şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle değiştirilmişti. Yeni yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapılmıştı.

UKOME’nin mevcut yapısında 11’i İBB, 10’nu hükümet tarafından belirlenen 21 üye bulunuyordu. Yapılan değişiklikle 3 bakanlık daha UKOME bünyesine dahil edilerek üye sayısı hükümet lehine 27’ye çıkarılmıştı.