İBB'den toplu taşımada 'normalleşme' uyarıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "normalleşme" adımlarının uygulamaya geçeceği 11 Mayıs günü öncesi toplu taşıma kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

İBB'den toplu taşımada 'normalleşme' uyarıları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta kabine toplantısının ardından açıkladığı ‘normalleşme adımları’ yarından itibaren devreye girecek.

AVM’lerin açılmasını ve pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçmesini öngören bu adımlar nedeniyle, İstanbul’da özel araç ve toplu taşıma kullanımında ciddi oranda artış bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu taşıma araçlarında olağanüstü kısıtlamaların sürdüğünü anımsatarak kentteki vatandaşları uyardı.

İBB, 6 maddelik uyarıları şöyle sıraladı:

1-Salgın halen devam etmektedir, zorunlu olmadıkça lütfen evden çıkmayınız.

2-Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz.

3-Toplu taşımayı kullanmak zorundaysanız, yoğun saatlerde değil sabah 10:00’dan sonra akşam da 16:00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız.

4-Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında fiziki mesafenizi en az 1-2 metre ile koruyun.

5-Maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır. Ayrıca yüzeylere, merdiven korkuluklarına, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara dokunmamaya özen gösteriniz.

6-Kullandığınız maske ve eldivenleri lütfen çöp poşetlerine atınız. Ellerinizi yüzünüze sürmeyiniz ve toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayınız.”

“SIKINTI YAŞANACAK”

Yarın yüzde 100 kapasite ile çalışılacağı açıklanan İBB açıklamasında, salgın tehlikesinin sürmesi nedeniyle herkes mümkün olduğunca evde kalarak sağlığını korumaya davet edilirken şu ifadeleri kullanıldı:

“Belirtmek isteriz ki, İstanbul’da tüm toplu ulaşım seferleri 11 Mayıs Pazartesi günü yüzde 100 kapasite ile çalışacaktır. Buna rağmen yolcu taşımasında kısıtlamalar nedeniyle sıkıntı yaşanacağı da alenen ortadadır. Yapılan yeni düzenlemeyle ticari taksilerin 3 yolcu almasına karar verilmiştir. Bunun anlamı şudur; 2 metrekarelik alanda sürücü dahil 4 kişi yolculuk edebilir. Oysa toplu taşıma araçlarında böyle bir serbesti henüz başlamamıştır.

Bu vesileyle pazartesi günü ve sonrasında toplu taşımada elimizde olmayan nedenlerle siz değerli yolcularımızın bir bölümü mağduriyet yaşayabilir. Kıymetli halkımıza, tekrar belirtmek isteriz ki salgın tehlikesi sürmektedir ve mümkün olduğunca evde kalarak lütfen sağlığınızı koruyunuz.”