İBB Bilimsel Danışma Kurulu: Şu an en zorlu süreç başladı

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, olası ikinci dalganın ekim ayı gibi gelebileceği uyarısında bulundu, "Şu an en zorlu süreç başladı. Evden çalışma sistemi bir süre daha devam etmeli.” çağrısı yaptı.

İBB Bilimsel Danışma Kurulu: Şu an en zorlu süreç başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda koronavirüs salgınında gelinen noktayı ve “normalleşme” sürecinde alınacak tedbirleri masaya yatırdı.

Süreçteki çelişkiye dikkat çeken kurul, “AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı” açıklaması yaptı.

Sürecin, özellikle İstanbul’da maske ve fiziksel mesafe kural ihlallerini beraberinde getirebileceğine vurgu yapıldı.

Kurul’un toplantısında şu tespit ve önerilerde bulunuldu:

“Eylül, ekim ayında ise tatil bölgeleri için ciddi bir sıkıntı yaşanması bekleniyor. Son dönemde artan bir sosyalleşme var. AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İstanbul’da bir rahatlama söz konusu. Fiziksel mesafeye uyulmuyor. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı. Evden çalışma sistemi bir süre daha devam etmeli.”

Öte yandan Kurul, 18 Mayıs tarihli İstanbul Valiliği genelgesine uygun olarak toplu ulaşımda yüzde 50 doluluk uygulamasının sürdürüleceğini ve maske zorunluluğuna devam edileceğini kaydetti.

Danışma Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından İBB, park bahçeleri, oyun alanlarını, tuvaletleri, İSPARK’ları, yüzde 50 kuralına uyulması şartıyla kütüphaneleri, açık alanları açacak. Beltur, sosyal tesis, kafe ve lokantalar ise ikinci aşamada değerlendirilecek.