Hırvatistan'daki depremde 7 kişi hayatını kaybetti

Petrinja ve Sisak şehirlerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Hırvatistan'daki depremde 7 kişi hayatını kaybetti

Hırvatistan’ın Petrinja şehrinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde can kaybı 7’ye yükseldi.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, depremin merkez üssü Petrinja yakınlarındaki Glina ve Zazina’daki enkazlardan 2 kişinin cansız bedennin çıkarıldığını bildirdi. Lekenik Belediye Başkanı Ivica Petrovic de Zazina’daki ağır hasar gören Aziz Nikola Kilisesi’nin enkazından çıkarılan kişinin depremdeki 7’nci can kaybı olduğunu aktardı.

16 ARTÇI

Yaralı sayısı 6’sı ağır olmak üzere 26’ya yükselirken, Hırvatistan Sismoloji Merkezi, Petrinja civarında 16 artçı sarsıntının daha yaşandığını açıkladı. Depremden etkilenen Petrinja ve Sisak şehirlerinde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, evleri hasar gören vatandaşlar için okulların spor salonlarına yatak yerleştirildi.

Daha önce de Petrinja’da bir çocuğunun depremde hayatını kaybettiği açıklanırken, Glina’da da 4 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldığı ifade edilmişti.

HÜKÜMET ACİL TOPLANDI

Öte yandan, Hırvatistan hükümeti başkent Zagreb’de olağanüstü toplandı. Başbakan Andrej Plenkovic, toplantının ardından yaptığı açıklamada, yarın itibariyle hasar gören beldelere maddi yardım yapılacağını ifade ederek, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Plenkovic, “Yarın en çok zarar gören belediyelere toplamda yaklaşık 16 milyon avro değerinde yardım gönderilecek. Tabii bu daha bir başlangıç. Depremden etkilenen vatandaşlarımızla dayanışma içerisindeyiz.” dedi.