HDP'den istifa eden Ahmet Şık'a: Eleştirisi ve tarzı yanlış

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ahmet Şık'ın HDP'den istifa ederken yaptığı eleştirileri ve istifa tarzını doğru bulmadığını söyledi.

HDP'den istifa eden Ahmet Şık'a: Eleştirisi ve tarzı yanlış

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, FOX TV’de yayınlanan ‘İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’ programında soruları yanıtladı.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın istifasını yorumlayan Sancar, “Ayrılmak onun takdiridir ama ben eleştirisini ve tarzını doğru bulmadım” dedi.

Sancar, “Eğer hakikaten HDP’de sorun varsa, işleyişte sorun varsa ki benim de eleştirilerim hep vardı daha demokratik bir işleyişinin gerektiğini düşünüyordum ama Ahmet’in kast ettiği gibi değil. Daha farklı bir şekilde, daha katılımcı ve içeride daha şeffaf bir yapının gerekli olduğunu ben de söyledim ve bu konuda da hep bir çaba var.” dedi.

“Ahmet bizim yine birlikte yürüdüğümüz bir yoldaşımızdır. Yaptığı eleştiri bana göre haksız olsa bile ayrılma usulü bana göre doğru olmasa bile Ahmet’le bizim herhangi bir şekilde çatışmamız olmaz. Tam tersine Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde sık sık buluşacağımızı düşünüyorum.” diyen Sancar, “O nedenle kimse buradan HDP’yi veya Ahmet’i yıpratacak bir tartışmaya girmesin lütfen. Halk tabiri ile söyleyeyim ‘kimseye buradan ekmek çıkmaz’. Ahmet’i yıpratmak yanlıştır onun üzerinden HDP’yi yıpratmaya çalışmak da nafiledir.” ifadelerini kullandı.