Hazine'den 'swap' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde devam ettiğini bildirdi.

Hazine'den 'swap' açıklaması

Türkiye’nin yeni bir döviz ve ödeme krizine karşı acil fon bulmak üzere farklı müttefiklerine başvurduğu haberleri üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Bakanlık yetkilileri, birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde sürdürüldüğünü, Türkiye’nin 2 ülke ile swap anlaşmasına vardığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

Bakanlık yetkilileri, “bazı basın yayın organlarına yansıyan swap hattı kurmak için Türkiye’nin 4 ülkeyle görüştüğü, 2 ülkeyle anlaştığı” haberlerinin doğru olmadığını ifade etti.

Yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde birçok ülkeyle swap görüşmelerinin bir süredir devam ettiği belirtilen açıklamada, “ilgili resmi makamların dışında yapılan açıklama, haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerektiği” ifade edildi.

Yetkililer, görüşmelerde somut netice ortaya çıktığı anda gerekli bilgilendirmenin yapılacağını kaydetti.

‘SWAP HATTI’ NEDİR?

Swap, kelime olarak değiş-tokuş veya takas anlamına geliyor. Finans piyasalarında ise; iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve / veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas anlaşmasına “swap sözleşmesi” deniyor.