Hatay'da 10 günde Covid-19'dan 1062 ölüm: İnsanlar acilde yer bulmak için sıra bekliyor

“Bir hastamız için üniversite ve devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yer bulamadık. Maalesef yoğun bakım üniteleri dolu.”

Hatay'da 10 günde Covid-19'dan 1062 ölüm: İnsanlar acilde yer bulmak için sıra bekliyor

Hatay’da artan koronavirüs vakaları ile ilgili açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, pandeminin ortadan kalkması için 15 günlük izolasyonun gerekliliğini vurguladı.

KASIM’DAN İTİBAREN…

Hatay’daki vaka artışı ve 15 günlük tam karantina ile ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, şöyle konuştu:

“Hatay’da kasım ayına kadar önemli bir sıkıntı yoktu. Kasım ayından itibaren pandeminin yükselmesinin en büyük sebebi havaların soğuması ve buna bağlı özellikle sobalı evlerde insanların tek bir odada uzun süre vakit geçirmesi. Enfeksiyon genellikle ilk beş günde çok bulaşıcı oluyor. Bir evde bir kişi hasta olunca da bu kişi evdeki ve iş yerindeki insanlara rahat bir şekilde bulaştırabiliyor. Böyle olunca da pandemi çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Birçok insanımızın enfekte olmasına ve hayatını kaybetmesine sebep oluyor.”

15 GÜNLÜK İZOLASYON VURGUSU

“15 gün içinde toplumdaki virüsün bulaşmasını yüzde 95 azaltırız. Hükümet, büyükşehir, ilçe belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, hayırseverlerimiz ve bütün dinamikler ile insanlarımızın evde kalması için imkânları birlikte hazırlayalım. İnsanlarımızın yakacak, elektrik, su masraflarını ve on beş günlük süre içerisinde ihtiyaçlarını sağlayacak imkânı verirsek can kaybını, enfekte olan insan sayısını azaltırız. Biz bu hastalıkla savaşmayı öğrenmezsek bu kışı Hatay gibi birçok ilimizde de sıkıntı ile geçirmeye devam ederiz.”

ARALIK AYININ İLK 10 GÜNÜNDE 1062 ÖLÜM

Savaş, kent genelinde koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısını da açıkladı. Aralık ayının ilk 10 günü bin 62 vatandaşın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Savaş, tam izolasyonun gerekliliğinin altını çizdi.

YOĞUN BAKIMLAR DOLDU

Hatay’daki yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı hakkında da bilgi veren Savaş, şöyle devam etti:

“Bir hastamız için üniversite ve devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yer bulamadık. Maalesef yoğun bakım üniteleri dolu. Hem yoğun bakımlar dolu ve insanlar acil servislerinde sedye üzerinde yatacak yer bulmak için sıra bekliyorlar.”

“KONUŞACAĞIMIZ SON NOKTA SİYASET”

“Biz Hatay’ın her noktasında ihtiyaç sahibi insanlarımızı biliyoruz. Onlara direkt nakdi yardım veya ayni yardım yapıyoruz. Ancak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sayısı özellikle pandemi sürecinde çok fazla arttı. Belediyeler de artık bu yükü kaldıramayacak duruma gelecek pozisyonda olacak. Bunları siyasi polemik yaratmak için söylemiyorum. İşin içinde bilim ve sağlık varsa konuşacağımız en son nokta siyaset olması lazım. Burada radikal bir çözüm gerekiyor. İnsan sağlığı her şeyin üzerinde. Biz hiçbir insanımızın hayatını bu virüsten dolayı kaybetmesini istemiyoruz.”