Harun Kızılay, kısa süre önce atandığı TİTCK Başkanlığı görevinden alındı

Manifesto'nun konuyla ilgili görüş aldığı Eczacılar, Harun Kızılay'ın aynı kurumda İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcılığına gönderilmesini, Kızılay'a kısa bir sürede rütbe tenzili yapılmasını bir tür "cezalandırma" olarak yorumladılar.

Harun Kızılay, kısa süre önce atandığı TİTCK Başkanlığı görevinden alındı

HABER MERKEZİ

Dr. Ecz. Harun Kızılay, kısa süre önce atandığı TİTCK Başkanlığı görevinden alındı.

Yalnızca iki hafta önce Sağlık Bakanlığının ilaç ve tıbbi cihaz alanına bakan kurum, bütün serbest eczacıların ve hastane-sanayi eczacılarının yasal olarak bağlı bulunduğu kurum olan Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) başkanlığına atanan Dr. Ecz. Harun Kızılay, bugün görevden alındı.

Manifesto‘nun konuyla ilgili görüş aldığı Eczacılar, Harun Kızılay’ın aynı kurumda İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcılığına gönderilmesini, Kızılay’a kısa bir sürede rütbe tenzili yapılmasını bir tür “cezalandırma” olarak yorumladılar.

O FİRMAYA KESİLEN CEZANIN BEDELİ Mİ?

Şeyma Subaşı, Seda Sayan, Seray Sever, Seren Serengil, Ebru Akel, Perihan Savaş, Ebru Akel gibi isimlerin bulunduğu “ünlüler”, Instagram hesaplarından No Attack isimli bir gıda takviyesinin reklamını yapmışlardı.

Ünlülere, söz konusu ürünü “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu virüslere karşı korur. Covid – 19 da dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur” gibi ifadelerle tanıttıkları gerekçesiyle her isme ayrı ayrı 104 bin 781’er TL idari para cezası kesilirken, ‘No Attack’ı üreten Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.’ye ceza kesilmişti.

Görevden almanın bu ceza ile ilintili olabileceği ihtimalini değerlendiren eczacılar Dr. Ecz. Harun Kızılay hakkında, “Dr. Ecz. Harun Kızılay yıllarca iktidara muhalif Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliği yaptı. Türkiye’de ilacın üretim sürecinden, halka ulaştırılması, takibi ve ilaçta reklam yasağının işletilmesi konularında süreçlerde keskin tutumu ile biliniyor.” değerlendirmesini paylaştılar.

TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİNDEN TEPKİ

TİTCK Başkanlığına 15 gün önce atanan Harun Kızılay’ın yerine Doç.Dr. Tolga Tolunay’ın atanmasına Türk Eczavılar Birliği de tepki gösterdi. Dün akşam saatlerinde ise görev tenzili ve yeni atamaya ilişkin TEB, ”Kıymetli meslektaşımız Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın dün itibariyle yeniden Kurum Başkan Yardımcılığı görevine döndürülmesini şaşkınlık ve üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan açıklama şöyle:

“Basına ve kamuoyuna,

21 Temmuz’da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na atanmış, Birliğimizin eski Genel Sekreteri, kıymetli meslektaşımız Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın dün itibariyle yeniden Kurum Başkan Yardımcılığı görevine döndürülmesini şaşkınlık ve üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Daha 15 gün önce göreve başlatılmış meslektaşımızın birden bire eski görevine döndürülmüş olmasının eczacılık camiası açısından izaha muhtaç bir karar olduğu gibi böylesi bir tutumun devlet ciddiyeti ile de bağdaşmadığı kanaatindeyiz. Kurumlar elbette kişilere bağlı değildir ancak kurumların; geleneklere, teamüllere, prosedürlere ve liyakate göre yürümesi de esastır. Bunun aksine tutum ve kararlar kurumların itibarını da zafiyete uğratır.

Öte yandan Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları olarak yıllardır Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başında bir eczacının bulunması gerektiğini ve Kurumun adında muhakkak eczacılık ibaresinin yer alması gerektiğini savunuyoruz. Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, bizim sağlık alanında paydaşımız olarak gördüğümüz diğer meslek mensuplarıyla hiçbir derdimiz yoktur. Ancak ilaç ve eczacılık politikalarını belirleyen en önemli aktörlerden biri olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başında ilaca dair bütün süreçlerde en yetkin sağlık çalışanı olan eczacıların bulunmasından daha doğal bir olgu yoktur.

Mesleğimizin sorunlarının çözümü yahut en azından taleplerimizin daha fazla dikkate alınması açısından nihayet umut verici bir gelişme olarak gördüğümüz Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın Kurum Başkanlığına atanmasından çok kısa bir süre görevinden alınmasının, 40 bin kişilik eczacılık camiasını rencide edici ve kabul edilemez bir karar olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”