Hafter ve Serrac'ı buluşturacak zirve

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Libya’nın doğusundaki Halife Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak saat 00.01'den (TSİ 01:00) itibaren yürürlüğe girmişti.

Hafter ve Serrac'ı buluşturacak zirve

Libya’da ilan edilen ateşkesin ardından Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz Serrac ile görüşmek üzere Rusya’ya gitti.

Sputnik‘te yer alan habere göre, söz konusu görüşmenin olacağını açıklayan Libyalı kaynak, “Halife Hafter Moskova’ya geldi. Serrac pazartesi günü gelecek. İki ismin Moskova’da müzakere etmeleri bekleniyor” dedi.

Daha önce, Libya için Rus Temas Grubu Başkanı Lev Dengov, Serrac ve Hafter’in en yakın zamanda Moskova’yı Libya’daki çatışmaya yönelik bir anlaşmayı görüşmek üzere ziyaret edebileceğini söylemişti. Dengov açıklamasında şunları ifade etti:

“Kaynaklarıma göre, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz Serrac Libya’da daha iyi şartlar oluşturmak adına müzakerelerde bulunmak için Moskova’ya gelecekler. Bir ateşkes anlaşmasının detaylarını tartışmak hatta imzalamak mümkün olabilir.”