Güney Koreli yetkililerden itiraf: Salgında ikinci dalganın ortasındayız

Güney Koreli yetkililer, koronavirüs salgınında ‘ikinci dalganın ortasında’ olduklarını ilk kez itiraf etti. Başkent Seul’de yoğunlaşan yeni vakaların tümünün mayıs ayındaki tatilden kaynakladığı belirtiliyor.

Güney Koreli yetkililerden itiraf: Salgında ikinci dalganın ortasındayız

Düne kadar Güney Kore’nin ilk salgın dalgasını henüz bitirmediğini savunan Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (KCDC), bugün fikrini değiştirdi. Haftalardır ‘ikinci dalga’ endişesi dillendirilirken resmi makamlar bunu ilk kez doğruladı.

KCDC Yöneticisi Jeong Eun-kyeong, daha önce az sayıda vakanın bulunduğu başkent Seul’de, mayıs ayı başlarındaki tatil haftasının ardından ikinci bir dalganın yaşandığının artık netleştiğini söyledi.

Jeong, “Başkentte ilk dalganın mart ve nisan ile şubat ve mart arasında yaşandığına inanıyoruz. Sonra mayıs tatilinin tetiklediği ikinci dalganın devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Tahminlerinde yanıldıklarını itiraf eden Jeong, “Başlangıçta ikinci dalganın sonbaharda veya kışın ortaya çıkacağını tahmin ettik. Tahminimizin yanlış olduğu ortaya çıktı. İnsanlar başkalarıyla yakın temas kurmaya devam ettikçe enfeksiyonların da süreceğine inanıyoruz” diye konuştu.