Gezi Davası'nda gerekçeli karar açıklandı

Gezi Davası'nda sanıkların beraat ettirilmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Mahkemenin kararında, Osman Kavala'nın eylemlerin finansörü olduğuna dair bir kanıt bulunamadığı belirtildi.

Gezi Davası'nda gerekçeli karar açıklandı

Gezi Davası’nda 9 sanık için beraat kararı vererek, tutuklu tek sanık olan Osman Kavala’nın da tahliyesine hükmeden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını tamamladı.

Gerekçeli kararda Osman Kavala’nın MASAK raporları da incelendiğinde eylemlerin finansörü olduğuna yönelik bir delil bulunamadığı belirtildi.

Gerekçeli kararda, “Yargıtay içtihatları ve “zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir” ilkesi de göz önüne alındığında iddianameye konu tapelerin yasak delil mahiyetinde bulundukları kabul edilmiştir.” ifadeleri dikkat çekti.

Kararda, “Osman Kavala’nın eylemleri finanse ettiği” yönündeki iddialara konu olan tape kayıtlarının “hukuka aykırı delil” olarak kabul edildiği belirtilerek, Osman Kavala’nın eylemleri finanse ettiğine yönelik bilgi ve belge bulunmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

“TAPELER YASADIŞI DELİL”

318 sayfalık gerekçeli kararda, Kavala’nın 840 gün tutuklu kalmasına gerekçe gösterilen, firari cemaat savcılarının talebiyle 2013’te alınan dinleme kararları için “yasadışı delil” tespiti yapıldı.

Tapelerin bu nedenle hükme esas alınamayacağı belirtildi. Kavala’nın tutuklanmasına gerekçe gösterilen tanık Murat Pabuç’un, iddianame hazırlanmadan sadece 3 gün önce savcılığa ihbarda bulunduğunun anlatıldığı kararda, ifadelerinin delil değerinin olmadığı da vurgulandı.