Genç kadına cinsel saldırıda bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan'ın tutuklanması talep edildi

Batman'da 18 yaşındaki genç kadına cinsel istismarda bulunarak intihar etmesine ve hayatını kaybetmesine sebep olan uzman çavuş Musa Orhan hakkında savcılık tarafından tutuklama talep edildi.

Genç kadına cinsel saldırıda bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan'ın tutuklanması talep edildi

Batman’da Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırıya maruz bıraktığı ve ardından intihar girişiminde bulunan 18 yaşındaki İ.E. 16 Temmuz’dan bu yana tedavi gördüğü hastanede dün yaşam savaşını kaybetmişti. Musa Orhan hakkında savcılık tarafından tutuklama talep edildi.

Savcılık’tan yapılan açıklamada “Mağdur İ.E.’nin cinsel istismara maruz kalması olayı hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması uygun görülmüştür. Mağdur 07.07.2020 tarihinde Siirt Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek daha önce sosyal medyada tanışıp arkadaşlık yaptığı, şüpheli Musa Orhan’ın kendisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikâyetçi olmuş ve derhal soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma kapsamında mağdur ve şüphelinin iddia ve beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmış ve titizlikle değerlendirilmiştir. Şüpheli 17.07.2020 tarihinde tutuklama istemiyle Siirt Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilmiş, şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.” İfadesi kullandı.

Savcılıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Soruşturmanın tamamlanmasına müteakip şüpheli hakkında 27.07.2020 tarihinde Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesine nitelikli cinsel saldırı suçundan iddianame tanzim edilerek kamu davası açılmış ve Adli Tıp Kurumu raporunda belirtilen bulgular doğrultusunda yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanması talep edilmiştir.

Mahkemenin Başsavcılığımızın talebi hakkında bir karar vermesi beklenmekte olup yargılama süreci devam etmektedir.”

AÇIĞA ALINDI

Siirt Barosu Orhan’ın yürütülen soruşturma kapsamında çalıştığı kamu kurumu tarafından açığa alındığını duyurmuştu.