Gazi Karakolu'nda işkence

Gazi Mahallesi'ndeki etkinliğe yönelik yeni yıl öncesi yapılan saldırı ve sonrasında karakolda devam eden işkence ile ilgili iddialar Meclis'e taşındı.

Gazi Karakolu'nda işkence

Yeni yıl öncesi İstanbul Gazi Mahallesi’nde Gazi Dersimliler Derneği’nin düzenlediği “Gağan” isimli etkinliğe hukuksuz şekilde polis müdahalesi gerçekleştirilmiş, 6 kişi kişi gözaltına alınmıştı.

Daha sonrası çıkarıldıkları savcılıkta serbest bırakılan 6 kişinin karakolda polisler tarafından işkence gördüğü ve ağır hakaretlere maruz bırakıldığı belirtildi. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, konuyu Meclis gündemine taşıyarak bir soru önergesi sundu.

İçişleri Bakanlığının yanıtlaması istemiyle sunulan önergede şu sorular yöneltildi:

1. Gazi Polis Karakolundaki işkence iddialarıyla ilgili yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur? Hakkında soruşturma yürütülen polis sayısı kaçtır?

2. Gazi Polis Karakolunda son dönemde artan kötü muamele iddialarıyla ilgili söz konusu karakol hakkında yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur?

3. DEDEF tarafından kültürel bir etkinlik olarak düzenlenen Gağan’a polis baskısı ve gözaltı yapılması gerekçesi nedir? Polis hangi gerekçe ile havaya ateş açmıştır?

4. Gazi Polis Karakolu bakanlığınızca en son ne zaman denetlenmiştir?