"Gar görünümlü AVM" talanına komünistlerden tepki

Açıklamada, "Biz İstanbul’a dönük yağma ve talan projelerini üçüncü köprüden, üçüncü havalimanından, İstanbul’un su kaynaklarının ve ormanlarının öldürülmesinden, kentimizin devasa bir şantiyeye dönüştürülerek sermayedarların rant zengini edilmesinden biliyoruz." ifadelerine yer verilirken; "AVM değil insanca bir yaşam istiyoruz." denildi.

Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisi yapılaşmaya açılıyor. Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nun yanındaki araziye “AVM Gar” projesi yapılmaya çalışılıyor.

AVM için TCDD’nin anlaştığı şirketin, Devlet Denetleme Kurulu Üyesi’nin oğlu Sefa Özçelik’in yönetim kurulu başkanı Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. Fıratcan İnşaat olduğu ortaya çıkmıştı.

193 milyon 794 bin lira maliyetle yapılacak proje için 29 yıllık anlaşmaya varıldı. Fıratcan İnşaat, 4 yıllık yapım sürecinde TCDD’ye aylık 32 bin 315 TL kira verecek. Proje tamamlandıktan sonra ise 25 yıllık işletme süreci için aylık 161 bin 574 TL olarak belirlendi.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Kadıköy İlçe Örgütü ‘AVM Gar’ talanına karşı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Biz İstanbul’a dönük yağma ve talan projelerini üçüncü köprüden, üçüncü havalimanından, İstanbul’un su kaynaklarının ve ormanlarının öldürülmesinden, kentimizin devasa bir şantiyeye dönüştürülerek sermayedarların rant zengini edilmesinden biliyoruz.” ifadelerine yer verilirken; “AVM değil insanca bir yaşam istiyoruz.” denildi.

Komünistlerin açıklaması şöyle:

Kadıköy’e yeni bir yağma projesi geliyor:

Söğütlüçeşme’ye AVM istemiyoruz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TCDD yeni bir yağma projesine hazırlanıyor. Kadıköy’ün en önemli kavşak noktalarından bir tanesi olan Söğütlüçeşme’ye “gar görünümlü AVM” yapılması planlanıyor.

Biz İstanbul’a dönük yağma ve talan projelerini üçüncü köprüden, üçüncü havalimanından, İstanbul’un su kaynaklarının ve ormanlarının öldürülmesinden, kentimizin devasa bir şantiyeye dönüştürülerek sermayedarların rant zengini edilmesinden biliyoruz.

Nasıl ki geçmişte eski Salı Pazarı ve Haydarpaşa Tren Garı yağmaya açılmak istendiyse; bugün de Söğütlüçeşme’ye, AKP iktidarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TCDD yönetiminin kararı ile gar görünümlü AVM yapılmasının arkasında halkın çıkarları olmadığı açıktır.

Yapılmaya çalışılan şey alelacele kararlarla AVM inşaatını dayatmak ve hayata geçirmektir.

Bilindiği üzere Kadıköy Belediyesi’nin projeye dönük kabul edilen itirazı üst mahkeme tarafından reddedilmiş, İstanbul Valiliği jet bir kararla proje için “Çevresel Etki Değerlendirmesi”ne gerek olmadığına hükmetmiş, 193 milyon TL karşılığında projeyi alan firmanın yetkilisi ise Devlet Denetleme Kurulu üyesinin oğlu çıkmıştır.

Yandaş zengin etmek adına kentsel yaşamı tarumar eden, sermayenin çıkarları adına kamusal alanları talana açan akıl, mantık ve bilim dışı bu anlayış tam da içinde yaşadığımız sömürü düzeninin görünür yüzüdür.

Kadıköy’de alışveriş edecek yer ya da çarşı eksikliği sorunu mu vardır ki böylesi bir proje gündeme gelmiştir?

Marmaray ve metrobüsün kesişme noktasına düşünülen bu tür bir AVM var olan trafik sorununu daha da arttıracaktır. AVM’nin nereye ve nasıl kondurulacağı düşünüldüğünde bile projenin akla ve bilime aykırı olduğu açıktır.

Söğütlüçeşme tren istasyonunun yanında yeşil alan ve bir park bulunmaktadır. Gar görünümlü AVM ile birlikte bu alan ortadan kaldırılacaktır. Adı geçen yerler kamuya ait mekanlardır. Kamusal alanlar özel sektöre peşkeş çekilmek istenmektedir.

AKP iktidarının yandaş patronlarla el ele vererek kentin merkezi noktalarından birini yağmaya açmasına ve buna sessiz kalınmasına karşı çıkıyoruz.

Söğütlüçeşme’ye dönük AVM projesi geri çekilmelidir.

AVM değil insanca bir yaşam istiyoruz.

Türkiye Komünist Hareketi

Kadıköy İlçe Örgütü