Fuat Oktay, Ulaştırma Bakanlığı'nı işaret etti: Bakanlık 'bizim bilgimiz yok' dedi

Kıbrıs ziyaretiyle yeniden gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı uçaklarının kaç tane olduğunun sorulması üzerine ne Saray'dan ne de Bakanlık'tan yanıt alınamadı.

Fuat Oktay, Ulaştırma Bakanlığı'nı işaret etti: Bakanlık 'bizim bilgimiz yok' dedi

Cumhurbaşkanı’na ait uçakların sayısına ilişkin sorular yanıtsız kaldı. CHP’li isimlerin “Cumhurbaşkanı’na ait kaç uçak var?” sorusuna ne Saray ne de Bakanlık yanıtlayamadı.

KKTC’ye yapılan ziyaretin ardından yeniden gündeme gelen Cumhurbaşkanı’na ait uçaklarla ilgili soruların cevabına ulaşılamadı.

“Cumhurbaşkanı’na ait kaç uçak var?” sorusuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan, “Konunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı”, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ise, “Bizim bilgimiz yok” yanıtı geldi.

‘UÇAK’ SORUSUNU TARIM BAKANINA HAVALE ETTİ

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ilk olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak sayısı kaçtır” diye sordu. Soruyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na havale eden Oktay’a tepki gösteren Alban, “Cumhurbaşkanı’na sorulan sorunun Tarım ve Orman Bakanlığı’na sevk edilmesi, devleti yönetenlerin ciddiyetini göstermektedir” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: KONUNUN BİZLE İLGİSİ YOK

Aynı soruların CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından Fuat Oktay’a sorulduğunu hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Oktay, Grup Başkanvekilimize, ‘Konu Ulaştırma Bakanlığını ilgilendirmektedir’ yanıtını vermiş. Bunun üzerine hem Sayın Özel hem de ben Ulaştırma Bakanlığı’na “Cumhurbaşkanı’na ait kaç uçak vardır?” diye sorduk. Ulaştırma Bakanlığı’ndan bize, “Konunun Bakanlığımız ile ilgisi bulunmamaktadır” yanıtı geldi” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP’li Alban, şunları kaydetti:

“Ortada Cumhurbaşkanına ait 15-16 uçak var ama hiçbiri; Bakanlık, devlet kurumu uçaklarla ilgili bilgi sahibi değil. Cumhurbaşkanı Yardımcısına soruyoruz ‘Bilmiyorum’ diyor. Ulaştırma Bakanına soruyoruz ‘Uçakların bizimle ilgisi yok’ diyor. Bu nasıl bir devlet yönetimi? Çok merak ediyorum, sizin acaba birbirinizden haberiniz var mı? Gerçekten merak ediyorum. Bu uçaklar pandemi döneminde bütün yıl yatmış.”

“HİÇ KİMSE BU İSRAFIN HESABINI VERMEK İSTEMİYOR”

“Uçmayan uçaklar için hesaplara göre en az 13 milyon dolar bakım parası harcanmış. İsrafın boyutlarını görebiliyor musunuz? Fakat ben sizi de çok iyi anlıyorum hiçbir bakan, Cumhurbaşkanının uçaklarını üstlenmek istemiyor, hiç kimse bu israfın hesabını vermek istemiyor. O yüzden hangi Bakan’a sorarsak, ‘Bizim bilgimiz yok’ diyor.”