Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Dağlık Karabağ'ı tanımıyoruz

Fransa'nın "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımadığını" belirten Agnes von der Mühll, Fransa'nın AGİT Minsk Grubu Eş Başkanı olarak sorumluluğunun, Dağlık Karabağ sorununun müzakere yoluyla çözülmesi için çalışma olduğunu kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Dağlık Karabağ'ı tanımıyoruz

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, Senato’nun çağrısına rağmen Dağlık Karabağ’ı bağımsız bir cumhuriyet olarak tanımadıklarını söyledi.

von der Mühll, yaptığı yazılı açıklamada, Senato’da önceki gün kabul edilen kararda, hükümete Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanıma çağrısı yapıldığını hatırlattı.

Fransa’nın “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımadığını” belirten Agnes von der Mühll, Fransa’nın AGİT Minsk Grubu Eş Başkanı olarak sorumluluğunun, Dağlık Karabağ sorununun müzakere yoluyla çözülmesi için çalışma olduğunu kaydetti.

Mühll, bugün önceliğin Dağlık Karabağ’da yerlerinden edilenlerin evlerine geri dönebilmesi olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Fransız Senatosu, hükûmete Dağlık Karabağ’ın bağımsız bir cumhuriyet olarak tanınması yönünde çağrıda bulunan tasarıyı 305 “evet”e karşı 1 “hayır” oyuyla kabul etmişti. 30 senatör çekimser oy kullandı.