Feyzioğlu'ndan 'Savunma Yürüyüşü'ne şaşırtmayan yorum

"Milli iradenin tecelli ettiği Meclis'e derdini anlatmak için yürüyorsun değil mi? Neden Meclis davet ettiğinde gelmiyorsun?"

Feyzioğlu'ndan 'Savunma Yürüyüşü'ne şaşırtmayan yorum

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan baroların başlattığı ‘Savunma Yürüyüşü’ne şaşırtmayan bir değerlendirme yaptı. Feyzioğlu, “Yargının sorunlarını çözmek için midir, yoksa başka bir şey için mi?” diye konuştu.

CNN Türk‘te Hakan Çelik’e konuk olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, baro başkanlarının eş zamanlı yürüyüşüyle ilgili kimi değerlendirmede bulundu. 80 baronun tamamının yürümediğini 30 civarında baronun yürüdüğünü söyleme gereği duyan Feyzioğlu, “Sorun gerçekten bu yürüyüş avukatların yargının sorunlarını çözmek için midir. Yoksa başka bir şey için midir?” diye sordu.

Çoklu baro sistemine de karşı olduğunu ifade eden Feyzioğlu, baroların başlattığı Savunma Yürüyüşü’nü eleştirdi. “Milli iradenin tecelli ettiği Meclis’e derdini anlatmak için yürüyorsun değil mi? Neden Meclis davet ettiğinde gelmiyorsun?” diyen Feyzioğlu, baro seçimlerine ve yapısının değiştirilmesi planlarına ilişkin olarak da konuştu.

Feyzioğlu’nun ifadeleri şöyle:

“Çoklu baro kavramına karşıyız. 80 baromuz da karşı. Bir ilde birden fazla baro kurulmasına izin veren bir düzenlemeyi istemiyoruz. Yargının üç ayağından biri olan barolar için yanlış buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına da anlattım.”

“Sayısı 5 bin avukatı aşan barolarda çoklu baro kurulması sadece fikir olarak öne atıldığına dikkati çeken Feyzioğlu, “Teklif yok bakın” dedi. Feyzioğlu açıklamalarının devamında da, “Bugün yargıya dair hepimizin daha sorunu var. Daha güvenilir bir yargı istiyoruz. Denetim mekanizmalarının olmasını istiyoruz. Bu amaçla çok adım atılıyor. Ama bu hemen çözülmez. Yılların birikimi var. Bunu çözmek kolay değil”

“DERİN DEVLETİN ADAMI”

Feyzioğlu, Hakan Çelik’in “Derin devletin adamı suçlamalarına ne diyorsunuz?” sorusuna, “Ben devletin menfaatlerini hukuk çerçevesinde korumakla görevli bir örgütün başkanıyım” yanıtını verdi.

Feyzioğlu şöyle konuştu:

“İki tane alçak savcımızı şehit ettiler. Bu savcıyı şehit edenleri kimse kahraman ilan edemez. Bir müzik gruba var. Müzik grubuyla bizim işimiz olmaz en fazla dinlemem. Ama bu müzik grubu bir konserine savcımızı şehit eden katillerden birinin ailesini telefonla bağlıyor. ‘Hepimiz Şafak Yayla’yız’ diye sloganlar… Şafak sizinle gurur duyardı diye konuşmalar. Bu müzik grubuna terör örgütü övdüğü için konser yapılmasına izin verilmiyor. Yargıya gidersiniz dedikleri doğru değilse kaldırtırsınız.

İstanbul Baro başkanı her gün gittiği Adliye’ye adı verilen şehit savcıyı öldürenlerin ardından ‘sadece türkülerini söylemek istiyordu’ diye ağıt yakması normal mi? İstanbul’un 48 bin avukatından kaçı buna ‘normal’ der. Savcıyı şehit edenler kahraman ilan edilmez.”