'FETÖ'-ABD ilişkisini resmileştiren karar

ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz'un "FETÖ'ye yardım" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılması sonrası, ABD Büyükelçiliği'nden karara tepki geldi.

'FETÖ'-ABD ilişkisini resmileştiren karar

ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un yargılandığı davada karar çıktı. Topuz, “FETÖ/PDY’ye yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘FETÖ’nün ABD ile ilişkisini mahkeme kararıyla resmileştiren bu gelişmenin ardından ABD Büyükelçiliği’nden “tepki” geldi.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, kararın “derin hayal kırıklığı” yarattığı ifade edilirken üst mahkemenin kararı süratle bozmasının dilendiği belirtildi.

Büyükelçililik açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“ABD’li yetkililer, Metin Topuz’a yönelik davada İstanbul’daki tüm duruşmaları izlemişlerdir. Bugünkü kararın derin hayal kırıklığı içindeyiz. Bu kararı destekleyecek inandırıcı bir delil görmediğimiz gibi, kararın süratle üst mahkeme tarafından bozulmasını diliyoruz.

Sayın Topuz, yaklaşık 30 yıldır iki ülke yetkililerinin ve vatandaşlarının takdirini kazanan önemli çalışmalar yapmıştır. Talimatlarımız doğrultusunda, Türkiye ve ABD kolluk kuvvetleri arasındaki iş birliğini geliştirmiş; her iki ülkedeki insanların güvenliğine katkıda bulunmuştur.

Sayın Topuz’un resmi görevlerine ilişkin iddialar, yerel çalışanlarımızın ABD hükümeti adına ve ikili ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla yürüttükleri önemli çalışmaların kapsam ve mahiyetini çarpıtmaktadır.”