Fethullah Gülen'i ziyaret eden AKP'li vekil konuştu

Fetullah Gülen’i ziyaret eden 12 AKP Milletvekilinden biri olan İsmail Kamer, Gülen ile görüşmeye giden vekilleri anımsatarak “Bayram Özçelik halen milletvekili Vedat Demiröz, Genel Başkan yardımcısı Osman Ören milletvekili. İlknur İnceöz şu anda milletvekili ve bu konudan sonra grup başkanvekilliği yaptı." diye konuştu.

Fethullah Gülen'i ziyaret eden AKP'li vekil konuştu

“FETÖ”nün siyasi ayağı tartışmaları devam ederken, Fetullah Gülen’i ziyaret eden 12 AKP Milletvekilleri de yeniden gündeme geldi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, 2012 yılında ABD’de Gülen’i ziyaret eden 12 AKP’liden biri olan Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Kayseri’de katıldığı yerel bir TV kanalında “Bizi Meclis Amerika’daki Türk günlerine gönderdi” dedi. Bu konu daha önce de tartışma konusu olmuş, milletvekilleri ABD’deki Türk günü etkinlikleri ve yürüyüşüne katılmak için TBMM tarafından görevlendirilmişti. Ancak AKP milletvekilleri bu programdan sonra Pensilvanya’ya geçip, Fetullah Gülen ile görüşmüşlerdi.

“BİZİ MECLİS GÖNDERDİ”

İsmail Tamer, Kayseri’deki yerel TV’de önceki gün yaptığı açıklamada “Yıl 2012 daha ortada hiçbir şey yok” dedi ve Gülen ile görüşmeye giden vekilleri anımsatarak “Bayram Özçelik halen milletvekili Vedat Demiröz, Genel Başkan yardımcısı Osman Ören milletvekili. İlknur İnceöz şu anda milletvekili ve bu konudan sonra grup başkanvekilliği yaptı. 12 Nisan 2012’de ne “FETÖ” var ne olaylar var ne 17-25 var. Bizi Meclis, Amerika’daki Türk günlerine gönderdi” diye konuştu.

“MECLİS BÜTÇESİNDEN Mİ KARŞILANDI?”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP’li İsmail Tamer’in bu sözlerini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Tanal, Tamer’in, Kayseri’de katıldığı yerel TV’de “Bizi Meclis Amerika’daki Türk günlerine gönderdi” sözlerini hatırlatarak, şunları sordu:

  • 2012’de ABD’de FETÖ’nün organize ettiği “Kültür Günleri” programına katılan ve Pensilvanya’da örgüt lideri Fetullah Gülen’le görüşen 12 Ak Parti Milletvekili, TBMM Başkanlığı tarafından mı görevlendirilmiştir?
  • TBMM Başkanlığı hangi gerekçe ve yasal dayanakla milletvekillerini FETÖ’nün etkinliğine göndermiştir?
  • ABD’ye giden Ak Parti Milletvekillerinin masrafları TBMM bütçesinden mi karşılanmıştır? Ne kadar harcanmıştır? TBMM bütçesinden karşılanmasının yasal dayanağı var mıdır?