Felluh: Bazı BMGK üyelerinin teröristleri savunmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşan Suriye Temsilcisi Luay Felluh, ‘Bazı BM Güvenlik Konseyi üyelerinin teröristlerin suçlarını görmezden gelerek onları savunmalarını şaşkınlıkla karşılıyoruz’ dedi.

Felluh: Bazı BMGK üyelerinin teröristleri savunmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz

Suriye’nin Birleşmiş Milletler’deki Daimi Heyeti’nin Maslahatgüzarı Luay Felluh, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu oturumunda yaptığı konuşmada bazı batı ülkelerinin Suriye’deki krizin devam etmesi ve Suriye’nin “terörle mücadelesi”ni gizlemek için çaba sarf ettiğini söyledi.

SANA’da yer alan habere göre, Felluh, Türkiye’nin bu ülkelerin desteğini alarak “Suriye topraklarına karşı saldırılarını sürdürdüğünü” belirtti.

Astana ve Soçi anlaşmalarının İdlib ve çevresini “terör örgütlerinin” sığınağı haline getirmesine izin vermediğini belirten Felluh, Türkiye’nin İdlib’de “terörist örgütleri desteklediğini” ve son olarak bölgeye çok sayıda silah ve mühimmat gönderdiğini ifade etti.

BM’nin İdlib’deki yıkımdan ve sivillerin yaşadıklarından “terörist grupları” sorumlu tutması gerektiğini belirten Felluh, Suriye devletinin yurtaşlarının güvenliğini sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Felluh “Bazı BMGK üyelerinin teröristlerin suçlarını görmezden gelip onları savunmalarını şaşkınlıkla karşılıyoruz” dedi.

Suriyeli diplomat ülkedeki krize çözüm bulunması için “teröre” destek veren ülkelerin müdahalesinin son bulması gerektiğini belirtti.

Felluh ayrıca Halep, İdlib ve Hama’da Suriye ordusunca kurtarılan bölgelere binlerce Suriyelinin geri döndüğünü ifade etti.