FBI’dan Trump’ın terör örgütü dediği 'Antifa'ya: Örgüt değil ideoloji!

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Chris Wray, Başkan Donald Trump'ın terör örgütü olarak tanınacağını açıkladığı Antifa'nın bir örgüt değil ideoloji olduğunu söyledi.

FBI’dan Trump’ın terör örgütü dediği 'Antifa'ya: Örgüt değil ideoloji!

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Chris Wray, Antifa’ya ilişkin değerlendirmesini, ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesinde yaptı. ABD Başkanı Donald Trump Antifa’nın terör örgütü olarak tanınacağını duyurmuştu, Wray Trump’ın aksine Antifa’nın bir örgüt değil ideoloji olduğunu söyledi.

Antifa’nın ciddi endişe yarattığını ve FBI’ın Antifa ile bağlantısı olduğu düşünülen bireyler dahil şiddete başvuran anarşistlere karşı uygun soruşturmalar yürüttüğünü öne süren Wray, öte yandan Antifa için “Bu bir grup ya da örgüt değil. Bir hareket ya da ideoloji.” ifadesini kullandı.

Wray, sağ ve soldaki aşırıcıları teşkil ettikleri tehdit açısından kıyaslaması istendiğinde de “FBI’da aslında bizler tehditleri sol, sağ bağlamında düşünmüyoruz. İdeolojiye değil şiddete odaklıyız.” değerlendirmesini yaptı.

FBI Direktörü Wray, son yıllarda ABD’de en ölümcül saldırılardan beyaz üstüncüler gibi şiddete başvuran ırkçı aşırıcıların sorumlu olduğunu vurgulayarak 2020’de ise en ölümcül şiddete, anarşistler gibi hükümet karşıtı aktivistlerin yol açtığını ileri sürdü.

Wray ayrıca istihbarat yetkililerinin Rusya’nın kasım ayında ABD’de yapılacak başkanlık seçimine müdahale ettiği yönündeki değerlendirmesini de onayladı.

Bunların, kamuoyunu yönlendirme amacı taşıyan kampanyalar ve Demokrat aday Joe Biden’ı karalama çabaları biçimde meydana geldiğini belirten Wray, henüz 2016’daki gibi seçim altyapısını hedef alan müdahalelerin tespit edilmediğini kaydetti.

TRUMP: ANTİFA, TERÖR ÖRGÜTÜ

ABD Başkanı Donald Trump, siyahi George Floyd’un ölümü üzerine başlayan protestoları şiddete dönüştürmekle suçladığı Antifa grubunun terör örgütü olarak tanınacağını duyurmuştu.

Kamuya açık kaynaklarda, “Anti-faşizm” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan ve Almanya’da yükselen Nazizm’e karşı ortaya çıkan sol grup Antifa hareketinin kökeni Avrupa’da 1930’lara dayanıyor.

Faşizme ve ırkçılığa karşı, özellikle toplumsal olay ve protestolarda kendini gösteren Antifa, birçok eylemde ön sıralarda görülüyor.