Fatih Portakal'a 'Bankacılık Kanunu'nu ihlal'den 3 yıla kadar hapis istemi

Gazeteci Fatih Portakal'a "Bankacılık Kanunu'nu ihlal"den 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Fatih Portakal'a 'Bankacılık Kanunu'nu ihlal'den 3 yıla kadar hapis istemi

FOX TV haber sunucusu Fatih Portakal hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakcılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Başsavcılığın hazırladığı iddianamede Portakal’ın 6 Nisan tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Tekalifi Milliye’yi hatırlatarak, “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef” ifadesiyle, Bankacılık Kanunu’nun 74’ncü maddesini ihlal ettiği öne sürüldü.

Başsavcılık, Portakal’ın sosyal medya paylaşımı için, “bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından korona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu” değerlendirilmesi yaptı. Soruşturma kapsamında Portakal’ın şikayete konu Twitter linkine İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Nisan tarihinde erişimin engellenmesi kararı verildiği de iddianamede belirtildi.

Portakal hakkında Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.