Fahrettin Koca: Türkiye genelinde erişkin yatak doluluk oranı yüzde 48,5

"Son ay İzmir'de vaka sayımızda yüzde 42'ye varan, son haftada ise artış yüzde 10 oranında gerçekleşti. Aydın'da geçen aya göre yüzde 5 düşüş görüyoruz."

Fahrettin Koca: Türkiye genelinde erişkin yatak doluluk oranı yüzde 48,5

Sağlık Bakanı Koca, İzmir ziyaretinin ardından basının karşısına çıktı.

İzmir’de yeni tipi Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin konuşan Koca’nın açıklamaları şöyle:

“Ülkemiz yerli üretim kapasiteiyle, tüm dünyanın malzeme ve ilaca erişimde zorluklar yaşadığı bu dönemde önce kendi ihtiyacını karşıladı, sonra 150’den fazla ülkeye yardımda bulunabildi. Bu imkanlarla gurur duymak tüm vatandaşlarımızın hakkı.

Tüm dünya hastalığın kesin tedavisi ve bağışıklık için yoğun bir arayış içindedir. Kesin bir sonuca henüz ulaşılamamıştır. Ülkemiz kendi tedavi protokollerini geliştirmiştir. Tedavi açısından en başarılı ülkeler arasına girdik. Bu sayede can kayıplarını düşük seviyelerde tutmaya başardık. Bazı illerimizde yer yer hızlı hasta artışından kaynaklanan sorunlar tespit ettik, sıkıntı yaşanan illerle bizzat ilgilendik.”

İZMİR’DE ARTIŞ AZALARAK SÜRÜYOR

“Yatak, cihaz ve malzeme takviyesi yaparak kapasite artırımı sağladık. Bazı tedbirlerin, hasta sayısını azaltmadaki rolünü yakından gördük. Bu gibi tedbirleri yurt çapında uygulamaya çalışıyoruz. Bugün İzmir’i merkeze alarak Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak’ı değerlendirdik.

“Son ay İzmir’de vaka sayımızda yüzde 42’ye varan, son haftada ise artış yüzde 10 oranında gerçekleşti. Aydın’da geçen aya göre yüzde 5 düşüş görüyoruz. Manisa’da ve Muğla’da vaka artışı stabil seyrediyor. Denizli’de son aya göre yüzde 60 oranında artış görüyoruz. Uşak’ta da son hafta yüzde 40 vaka artışı görülüyor.”

İzmir’de bugün erişkin yoğun bakım yatak sayımıza 48 ilave ettik. İzmir’de yatak doluluk oranımız yüzde 46, yoğun bakım yüzde 75, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 48.

Aydın’da yatak doluluk yüzde 42, yoğun bakım yüzde 63, Aydın’da 42 erişkin yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz.

Uşak’ta erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 39, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 56, solunum cihazı doluluk oranıysa yüzde 17. Mevcut yoğun bakım yataklarımıza 20 tane ilave ediyoruz.

Denizli’de yatak doluluk oranımız yüzde 46, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranıysa yüzde 49. Mevcut yoğun bakım yataklarımıza 20 tane ilave ettik.”

ÜLKEDE YATAK DOLULUK ORANI 48.5

“Türkiye genelinde şu an erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 48,5, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 33. Genel anlamda bir soru olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bizim birinci önceliğimiz hasta sayısı artışını durdurmaktır. Temaslı taraması, yani filyasyon çalışması salgınla mücadelemizin temel aksını oluşturmaktadır. İzmir’de son bir ayda filyasyon, temaslı taraması yapan ekibimizin sayısını 350’den 460’a çıkardık. Aydın’da 105 olan sayımızı 130’a, Muğla’da 91 olan sayısı 120’ye çıkarmış olduk. Manisa’da 170 olan ekibi 220’ye çıkarmış oluyoruz. Denizli’de 165 olan ekip sayımızı 205’e çıkardık.

Toplum sağlığını tehdit eden bir davranış da, izolasyonda kalması gerekenlerin toplum içine çıkmasıdır. Bu davranışı tespit edilen kişileri öğrenci yurtlarında izolasyona almaya başladık. Toplumun sağlığı açısından bu kabul edilebilir bir durum değildir.”

ERDOĞAN’IN HAYALİ: ŞEHİR HASTANESİ

“Biz Şehir Hastanelerini, Cumhurbaşkanımızın hayalim dediği projeyi hayata geçirmek için bütün çabamızı, gayretimizi seferber hale getiriyoruz. Bütün disiplinleriyle yetkin olan, hastanın oradan başka bir bölgeye sevk edilmediği hastaneler olarak planlıyoruz. Bu çerçevede açılmış hastanelerimiz var, 10 tane şehir hastanemizin ihaleleri de başlamış oldu. Bu başlatmış olduğumuz hastanelerini daha çok kendi kaynaklarıyla, imkanlarıyla yapan bir ihale süreci başladı. Geçen 2 haftalık zaman diliminde bizim 3 tane şehir hastanemizin ihalesini yaptık, bu 3 ilimiz Aydın, Antalya ve Samsun. Bu 3 ilimizin ihale süreci tamamlandı. Ayrıca pazartesi günü Trabzon ilimizin şehir hastanesinin ihalesi yapılıyor olacak. Diğer 6 ilimizdeki ihaleleri de önümüzdeki aylar tamamlamış olacağız. Urfa gibi, Diyarbakır, Ordu, Sakarya, Denizli ve Rize illerinde de bu ihaleler tamamlanmış olacak. Kendi kaynaklarıyla yapan bir dönem ve özellikle bu 10 hastanemizi de bütçeden yapma noktasında bir irade söz konusu oldu.

Özellikle turizm bölgelerimizde çok yoğun insan hareketliliğinin olduğunu biliyoruz. Son dönem 11 milyona yakın turistin geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu illerimizde ciddi bir vaka artışının olmadığını görüyoruz. Bu özellikle son derece önemli. Bu hareketliliğin olduğu dönemde bizim sağlık çalışanlarımızın sahada, dünyadan farklı olarak uyguladığı filyasyonu çok ciddi olarak yaptığını görüyoruz. Mevsimler giribin devreye girmesiyle dünyanın beklentisi var, salgının daha ciddi seyredeceği şeklinde. Kurallara hassasiyet gösterebilirsek, giribin de önemli oranda azalacağını ve bekleden o tehlikenin olmayacağı kanaatini taşıyorum. Biz nisan, mayıs, haziran ve temmuzda üst solunum yolu enfeksiyonu için kullanılan ilaçların yüzde 30’lara yakın oranda düştüğünü görüyoruz. Bu yaz döneminde bu düşüşün ağırlıklı olarak maske, temas ve mesafenin önlediğini görüyoruz. Turizmin hareketli olduğu illerimizde stabil bir döneme giriliyor. Önümüzdeki haftalarda bu vakaların düştüğünü görüyor olacağız.

Bu dönemde gerçekten cephede savaş veren sağlık kahramanlarımız ve çalışanlarımız oldu. Onların fedakarlığı ve özverisiyle bu dönemin yükünü nasıl kaldırdığımızı ben iyi biliyorum. Yoğun bakım şartlarında çalışan bir hemşire arkadaşımızın, çalışan bir hekim arkadaşımızın o ortamda bir şekilde Covid’li olduğu bilinen hastaya günlerce, saatlerce nasıl yakınlık içinde hizmet ettiğini, yeri geldiğinde damar yolu açmak için saatlerce uğraşmak durumunda kaldığını, evine giderken çocuğuna yakın duramama, o virüsü taşıyabilme endişesi içinde hareket etme şeklinde hayatını geçiren sağlık çalışanlarımızdan bahsediyorum. Ne kadar teşekkür etsek, bunun bir karşılığının olacağına ben inanmıyorum. O nedenle hepimizin hassas olması gerekiyor.”

AŞI AÇIKLAMASI

“Dünyada faz3 çalışmasına gelen 9, uygulanmasına başlayan 6 tane aşı çalışması var. Bu aşı çalışmalarının 2 tanesi için Türkiye’de izin verildi. Faz3 çalışması için.

Üçüncüsü Rusya’dan geldi. Onun da izni gelecek hafta verilebilir. Preklinik çalışmalar tamamlandıktan sonra faz1, faz2, faz3 çalışmaları başlar.

Virüse karşı 13 aşı çalışmamız var.”