Esnaftan Kadıköy'de eylem: Destek bekliyoruz çünkü batıyoruz

Pandemi sürecinde verilen kısıtlama kararları nedeniyle ekonomik olarak yıpranan esnaflar Kadıköy'de eylem yaptı.

Esnaftan Kadıköy'de eylem: Destek bekliyoruz çünkü batıyoruz

Koronavirüs salgını süresince alınan ‘önlemler’ nedeniyle ekonomik olarak yıpranan yüzlerce esnaf Kadıköy’de eylem yaptı. Esnaflar, “Bilinmelidir ki bu zorlu süreçten bizleri batırarak binlerce çalışanın evine ekmek götürmesine mani olarak ülke ekonomisini düze çıkaramazsınız” sözleriyle hükümetten destek talep etti.

Kadıköy İskelesi’nde düzenlenen eylemde yapılan açıklamada “Sunulan pandemi önlemleriyle ayakta kalacak gücümüz kalmadı. Bizlere gerçekçi bir çözüm sunulmasını istiyoruz” denildi.

Eyleme Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER), Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER), Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Cafe Bar İşletmecileri Derneği (AKİD), Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği (KEYDER) Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) katıldı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Yeme içme ve eğlence sektörünü sınırlayarak garson komi barmen aşçı bulaşıkçı gibi çalışanları ve binlerce aileyi kaderine terk ettiğiniz gibi sektörün paydaşları olan müzisyen oyuncu performans sanatçıları taksiciler çiçekçiler tekel bayileri ve binlerce tedarikçiyle çalışanları ve onların ailelerini işsizliğe ve açlığa mahkum ettiğinizi bilmenizi isteriz. Esnaflar ve çalışanlar olarak yetkililere sesleniyoruz. Pandemi kurallarına ve alınan önlemlere karşı değiliz ancak önlemler çerçevesinde kapattığınız ya da tek çözüm olarak sunduğunuz paket servisi önerisiyle kapanmaktan beter ettiğiniz esnafın ayakta kalacak gücü kalmamıştır. Bir an önce taleplerimize ses verilmesine ve gerçekçi çözüm sunulmasını istiyoruz. Bilinmelidir ki bu zorlu süreçten bizleri batırarak binlerce çalışanın evine ekmek götürmesine mani olarak ülke ekonomisini düze çıkaramazsınız. Esnaf destek bekliyor çünkü batıyoruz.”