Eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a hapis cezası

Muğla’nın Bodrum ilçesinin eski belediye başkanı Mehmet Kocadon’a ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yargılandığı davada 1 yıl hapis cezası verildi.

Eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a hapis cezası

Eski Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ile Bodrum Belediyesi’nin eski İmar ve Şehircilik Müdürü Haluk Aytı’nın Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında karar belli oldu.

Mahkeme, sanıkları ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Kocadon’un avukatı Mehmet Türkoğlu, karar duruşmasının ocak ayında yapıldığını ancak koronavirüs salgını süreci dolayısıyla tebligatın ellerine yeni ulaştığını söyledi.

“HATALI BİR KARAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunduklarını aktaran Türkoğlu, “Daha kesinleşmemiş bir karar. İstinaf sonucunu bekleyeceğiz. Kararın bozulacağına inanıyoruz. Hatalı bir karar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kocadon ve Aytı hakkında, 2012’de verilen bir tadilat yapı ruhsatıyla ilgili ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan dava açılmıştı.

ADAY GÖSTERİLMEYİNCE İSTİFA ETMİŞTİ

Mehmet Kocadon Bodrum Belediye Başkanlığı döneminde ; başkanlık sisteminin, yerel yönetimlere “büyük fayda” sağlayacağını öne sürerken, “Başkan Erdoğan, belediyecilikten geldiği için yerel yönetimlerle ilgili sorunları yakından biliyor. Bu yüzden yeni sistem devlete ivme kazandıracak, başarılı olacak” demişti.

CHP’den önce büyükşehir daha sonra Bodrum için aday gösterilemeyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un noter aracılığı ile CHP’den istifa etmişti.