Erdoğan'dan TOKİ başvurusuyla 'tespit': Demek ki halkımız bize güveniyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Akıllı Şehirler Kongresi"nde konuştu. TOKİ'nin konut projesine yönelik başvuru sayısını açıklayan Erdoğan, "Bu nereden geliyor demek ki halkımız yönetimine güveniyor." dedi.

Erdoğan'dan TOKİ başvurusuyla'tespit': Demek ki halkımız bize güveniyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” programına katıldı.

Konuşmasında, TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesine yapılan başvuru sayısından söz eden Erdoğan, “Müraacatlar şu an itibariyle bitmiş durumda. Bu nereden geliyor demek ki halkımız yönetimine güveniyor.” dedi.

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

-Türkiye şehirlere akaın etmekte olan nüfusu yönetmekte maalesef başarılı olamamıştır. Bu bakımdan 1994 yılı bir dönüm noktasıdır. Mevcut sorunlar kademe kademe çözülmeye başlanmıştır. İstanbul büyükşehir başkanlığına seçildiğimle bugünkü istanbul arasında dağlar kadar fark vardır. Bugün sosyal belediyeceği, kardeş belediyeciliği konuşuyoruz.

-Türkiye 1990’ların ortasına kadar geçen yarım asrı kaçırdı. Son çeyrek asırda kayıplarının bir bölümünü telafi etti. Ama her dönem yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Dünkü meselemiz parkların olmamasıydı. Bugünkü meselemiz ise millet bahçelerini nasıl arttırabileceğimiz.

-TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesine toplam bir milyon 92 bin 741 başvuru yapıldı. Müraacatlar şu an itibariyle bitmiş durumda. Bu nereden geliyor demek ki halkımız yönetimine güveniyor. Eğer siz güven verirseniz benim halkım gelir senden konutu alır ama güven vermezsen almaz.

-Bir süre sonra elektronik devlet uygulmasıyla birlikte tüm sistemleri birbirleriyle konuşabilir, birbiriyle özellikle veri alışverişi yapabilir hale getirmek zorunlu olduğunda daha önce yapılan tüm yatırımlar çöpe çıkmıştır. Bunu tekrar yaşamak istemiyoruz.

-Eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla geleceğimizi inşa edemeyiz. Bazı kafalar hala 70 yıl öncesinde. Türkiye’nin otomobiline bile kulp takma yarışına girenler oldu. Yapılana karşı çıklanlar daha iyisini mi teklif ediyor? Ülkemizde siyasi ve bürokratik kariyerini tuğla üstüne tuğla koymadan bomboş gerçiren nice siyasetçiler var.