Erdoğan'dan Macron'la telefon görüşmesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan görüşmede "tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini" dile getirdi.

Erdoğan'dan Macron'la telefon görüşmesi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşme için talep Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan geldi. Görüşmede, Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Açıklamaya göre, Erdoğan görüşmede, “Doğu Akdeniz’deki gerginliğin sebebinin Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok sayılması olduğuna işaret ederek, Fransa’nın Yunanistan ve Rum kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine anlam veremediğini” belirtti.

“Türkiye’nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da kimseye yedirmeyeceğini” belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “her zaman olduğu gibi bugün de sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını” ifade etti.

‘SÜREKLİ İLETİŞİMDE KALALIM’ MESAJI

“Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatlarının değerlendirilmesi ve sürdürülebilir müzakere süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini” dile getiren Erdoğan, “tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini” dile getirdi.

Erdoğan, bu süreçte Fransa’dan da “sağduyulu ve yapıcı” bir tutum beklediklerini ifade ederek, “Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü “kaydetti.