Erdoğan: Türkiye NATO'ya NATO da Türkiye'nin gücüne güç katıyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunuyor. Erdoğan ilk olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le görüştü. 1 saat süren basına kapalı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan: Türkiye NATO'ya NATO da Türkiye'nin gücüne güç katıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunuyor. Erdoğan ilk olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le görüştü. 1 saat süren basına kapalı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

“Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye’deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yoktur. DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan ve şehitler veren tek NATO ülkesiyiz. Müttefiklerimizin tamamının somut desteğini bekliyoruz. NATO ittifak dayanışmasını göstermesi gereken dönemde. Sayın Genel Sekreter ittifak içindeki çalışmaların sürdüğünü ve süreci takip ettiğini söylemiştir. Düzensiz göç konusundaki değerlendirmelerimizi de aktardık. Bir müttefik ve komşu ülkenin düzensiz göç dalgasının müsebbibi olarak Türkiye’yi suçlaması akıl dışıdır. Türkiye NATO’ya NATO’da Türkiye’nin gücüne güç katıyor. NATO’nun ülkemizin savunmasına katma değer sağlamasıdır. Talep ettiğimiz desteğin daha fazla gecikmeden karşılanması önemlidir.”

Stoltenberg de Türkiye’nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu vurgulayarak “Türkiye’nin ağır bir sığınmacı yükü taşıdığının farkındayız. Türkiye-Yunanistan sınırındaki olaylara dair endişemizi dile getirdik” ifadesini kullandı.

Toplantı sonrası Erdoğan, Stoltenberg ile el sıkışmasını bekleyenlere gülerek koronavirüs hatırlatmasında bulundu. Stoltenberg de Erdoğan’a gülerek karşılık verdi.

Jens Stoltenberg ‘ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

“Biraz önce çok ciddi durumunu görüştük. İdlib’deki ateşkes devam ediyor ve geçmiş günlerdeki şiddet konusunda azalma gördük. Türkiye, buradaki şiddet olaylarından en fazla etkilenen ülkededir. Başka hiçbir müttefikimiz bu olaylardan bu kadar etkilenmemiştir. Türkiye’ye hava ve deniz desteği veriyoruz. NATO, daha önceden 5 milyar dolarlık bir yardımda bulunmuştur. Herhangi bir ayrım yapılmaksızın Esad ve Rusya tarafından yapılan bombardımanlar insanı bir felakete yol açmıştır. Türkiye ağır bir yük taşıyor. Türkiye uzun vadeli bir çözümün bulunmasında üzerine düşen görevi yapmalıdır. NATO, bundan sonra üzerine düşen rolü oynamaya devam edecektir.

Sayın Erdoğan’la birçok konuyu daha görüştük. NATO halen müttefikler arasında bir platform olmaya devam ediyor. Sayın Erdoğan sizinle bugün görüşmekten memnuniyet duyuyorum.”