Erdoğan: Rusya bize yamuk yaptı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki son gelişmeler sonrası "Amerika’ya karşı ne kadar kararlıysak, Rusya’ya da o kadar kararlıyız. Rusya bize yamuk yaptı" demiş.

Erdoğan: Rusya bize yamuk yaptı

İdlib’de Suriye ordusuyla yaşanan ve 6 askerin hayatını kaybettiği çatışma sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır” demişti.

Konuyu köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın sözlerini sorduğu bir bakandan aldığı yanıtı aktardı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen yazar, “Konuyla ilgili bir bakana yeni politikanın parametrelerini sordum. İki kelime ile özetledi. “Kararlılık ve alan açma” dedi.” ifadelerini kullandı.

Selvi, Erdoğan’ın tavrı ve kendisine söyledikleri ilgili de şunları yazdı:

“Erdoğan bu süreci Putin’le ipleri koparmadan yürütmek istiyor. “Putin’le verimli ve kapsamlı bir görüşme yaptıklarını” üstüne basa basa vurguladı. Ama Putin Türkiye’nin kararlığını dikkate almazsa Erdoğan’ın kararlı olduğu anlaşılıyor.

Zaten Putin’le görüşmeden önce AK Parti MYK toplantısında “Amerika’ya karşı ne kadar kararlıysak, Rusya’ya da o kadar kararlıyız. Rusya bize yamuk yaptı” demiş.

Suriye’deki krizi takip eden AK Parti yöneticilerinden biriyle konuştum. “Sıkıntı büyük. Allah’tan Cumhurbaşkanımız sağlam duruyor. Rusya ile o kadar işbirliği yaptığımız alanlar var. Onu da koparmak istemiyor. Sıkıntı hiç bu kadar büyük olmamıştı. Ama kararlıyız, sonu ferah olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısından çıkarken ayaküstü selamlaştık. Putin’le görüşmesinin önemli, Suriye konusundaki mesajlarının da kararlı olduğunu söyledim. Onayladı. “Hayrolsun inşallah” dedi.