Erdoğan patrondan, patron işçiden

Erdoğan'ın, "En büyük katkıyı iş adamlarımızdan bekliyoruz" diyerek açıkladığı kampanya için BOTAŞ personel maaşından kesinti yapılacağını duyurdu.

Erdoğan patrondan, patron işçiden

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgınına karşı “Biz bize yeteriz” sloganıyla başlattığı “gönüllü bağış” kampanyası ‘Milli Dayanışma Kampanyası’nda bazı kurumların sınır belirleyerek maaş kesintisine gittiği iddia edildi.

Erdoğan’ın önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, “Bu süreç içerisinde en büyük katkıyı da iş adamlarımızdan, hayırseverlerimizden bekliyoruz. Bugün itibariyle bu kampanya için 11 milyon dolar hayırseverlerimizden gelen destek var.” diye konuşmuştu.

Sosyal medyada paylaşılan ve BOTAŞ’ın çalışanlarına gönderdiği iddia edilen mesajda “Milli Dayanışma kampanyası kapsamında 2020 nisan ayı maaşlarımızdan; kapsam dışı personelimizden 400 TL, kapsam içi personelimizden 200 TL olmak üzere kesinti yapılacaktır” denildi.

Mesajda, kampanyaya öngörülen tutardan daha fazla veya az miktarda bağış yapmak isteyen personelin de geri bildirimde bulunması istendi.

Edinilen bilgiye göre 400 TL kesinti öngörülen kapsam dışı personel daire başkanı gibi yöneticileri, kapsam içi ise memurlar ve diğer çalışanları kapsıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de, BOTAŞ’ın uygulamasını sosyal medya hesabından duyurdu. Kadıgil, “Bir yanda belediyelere GÖNÜLLÜ bağış yapan insanlara akıl/hukuk dışı zorluklar çıkartılıyor, bir yanda emekçiler için bağış yapmak gönüllü değil, zorunlu tutuluyor! Maaşınızdan kesilecek “bağış”a katılmak istemiyorsanız bildiriyorsunuz, onlar da sizi bir güzel fişliyor” dedi.

https://twitter.com/serakadigil/status/1245012222335737857?s=20