Erdoğan İran'ı hedef aldı: Çok ciddi vebali var

Erdoğan, Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin "Belki Trump’ın da bundan haberi yok. Bilmiyoruz." derken, İran'ı da hedef alarak "Suriye’deki kanlı savaşın bu boyutlara ulaşmasında İran’ın çok ciddi vebali var." dedi.

Erdoğan İran'ı hedef aldı: Çok ciddi vebali var

AKP MYK ve MKYK toplantıları, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplandı

Hürriyet‘ten Gizem Karakış’ın haberine göre, toplantıda konuşan Erdoğan, Libya tezkeresiyle ilgili “Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de orada herhangi bir çatışmaya girmeyecek. Yalnızca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bizden talebi doğrultusunda askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek. Suriye’deki gibi olacak. Askerlerimiz orada koordinasyonu sağlayacak” dedi.

“İRAN’IN VEBALİ VAR”

Erdoğan’ın, ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle ilgili de özetle şu değerlendirmeleri yaptığı öğrenildi:

“İran Türkiye’ye karşı da mezhepçi ve ırkçı bir politika izliyor. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına aykırı. Suriye’deki kanlı savaşın bu boyutlara ulaşmasında İran’ın çok ciddi vebali var. İran’ın açıklamalarını da doğru bulmuyoruz. Ama bu Amerika’nın haklı olduğunu da göstermez. Asla İran’ın ikinci Suriye olmasını istemiyoruz. Orta yolu bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. İkisinin de haklı, haksız olduğu yerler var. Biz her iki tarafa da ‘Bölgenin istikrarsızlaştırılmaması’ telkininde bulunuyoruz. Biz diyoruz ki, ‘Bölgeyi istikrarsızlaştırmayın’. Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz. Bölgede sıcak çatışma doğru değil, sıcak çatışma istemiyoruz. İran’ın bölgedeki tavrı bölge içinde değerlendirilmeli. Bu ülkenin bölgenin kendi şartları ve gerçekleri içerisinde dizginlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Diplomasiyi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız.

“BELKİ DE TRUMP’IN HABERİ YOKTUR”

Süleymani’nin öldürülmesi planlı bir suikast. Bizim böyle bir suikastı tasvip etmemiz mümkün değil. Bizi o akşam Sayın Trump aradı, görüşmemiz çok iyi geçti. Telefonu kapattım, 4-5 saat sonra Kasım Süleymani’yi öldürüyorlar. Şok oldum. Trump ile daha yeni konuşmuştum, ‘Her şey yolunda’ demişti. Belki Trump’ın da bundan haberi yok. Bilmiyoruz.”

‘ESPRİ’Lİ ATAMA YANITI: ÇOĞUNU TANIMIYORUM BİLE

Toplantıda AKP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in yeni atanan il başkanları ile ilgili sunumu sırasında “espri”li bir sohbet yaşandığı belirtildi. Buna göre Erdoğan, Kandemir’in sunumu sırasında her bir atamayı “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla atanmıştır” diyerek açıklayınca, “Niye bana yıkıyorsun, tek başına mı atıyorum ben il başkanlarını? Sen benim önüme getiriyorsun, ben çoğunu tanımıyorum bile. İstişare yapıp atıyoruz. Kılıçdaroğlu gibi bana ‘tek adam’ mı diyorsun yani” diyerek espri yaptı.