Erdoğan: Hafter maaşlı askerdir, Kaddafi'ye de ihanet etti

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Senegel'la mevkidaşı ile yaptığı ortak basın toplantısında Libya konusuna da değindi. Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter'i suçlayan Erdoğan, " Çözüm gibi bir amacı yok. Aynı şeyi yıllar önce Kaddafi'ye de yapmıştır, ihanet etmiştir." dedi.

Erdoğan: Hafter maaşlı askerdir, Kaddafi'ye de ihanet etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Senegal’de ülkenin devlet başkanı Macky Sall ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından bazı noktalar şöyle:

-Bugünkü görüşmelerimizde gerek ikili gerek heyetler arası 7 anlaşmanın imzalanmasıyla gerçekten dolu dolu bir günü arkada bıraktık. 2018’de belirlediğimiz hedeflere büyük bir başarıyla ulaştığımızı görüyorum. Ancak 2019 hedefleri daha fazla çalışmamız gerektiğini görüyorum. 2019 hedefimiz 1 milyar dolara ulaşmaktır.

-Türk firmaları ulaşımdan inşaata, bu plana katkı sağlıyor. İş ortağımız Senegal’e her konuda yardım etmeye hazırız. Türkiye”nin potansiyelini Senegal’de tanıtmak ne kadar önemliyse, Senegal’in potansiyelini de Türkiye’de tanıtmak çok önemlidir.

-Senegal FETÖ ile mücadelemizi anlayan ve bize hak veren yegane ülkelerden biridir. Bu husus Afrika ortaklık politikamızda da önem taşıyor.

-Afrikanın yaşadığı acılara politik, çıkar odaklı değil tamamen insan odaklı yaklaşıyoruz. Farklı bir iş modelinin olabileceğini gösteriyoruz.

-Burada 50 bin kapasiteli bir stadyumun olması gençler için çok önemli bir husus. Yine aynı şekilde demir-çelikte çok önemli bir adımın Tosyalı Holding tarafından sunulması önemli. Türk firmalarının adımları ile ciddi bağlar kurulacak.

SORU-CEVAP

Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

(TRUMP’LA GÖRÜŞME)

Dün ABD başkanı Trump ile birçok önemli konu ele alındı. İdilib ve Libya meselerini konuştuk. Elazığ- Maltya’daki depremde 41 vatandaşımızı kaybettik. 1600 yaralının tamamına yakını ayakta tedavi edildi, çok azının tedavisi sürüyor. Milletimizin başının sağ olması çok önemli. Ben de deprem bölgesine gittim ve oraları dolaştım. Şu anda biliyorsunuz enkazlar kaldırılıyor. Bu noktada sayın Trump’ın araması bir nezaketti, ona teşekkür ettik. Bize herhangi bir yardıma ihtiyaç olup olamayacağını sordu.

(LİBYA’DAKİ GELİŞMELER)

Libya’da bugünden yarına bu iş çözülür dersek yanlış olur. Hafter geleceğini söylediği yerlere, örneğin Tunus’a gitmedi. Berlin sürecindeki toplantıda otel odasında saklandı. Çözüm gibi bir amacı yok. Aynı şeyi yıllar önce Kaddafi’ye de yapmıştır, ihanet etmiştir. Wagner diye birinin arkasına sığındı. Wagner, Abu Dabi kaynaklı bir lejyoner. Hafter maaşlı askerdir, kendisi de bir lejyoner. Hafter yıllarca ABD’de kalmış bir lejyoner. Tüm silah ve ekipmanlarını Abu Dabi yönetimi ve Mısır sağlamaktadır. Serrac, BMGK ve uluslararası toplumda tanınan bir liderdir. Hafter’in uluslararası camiida bir kişiliği ve kimliği yoktur.

(İDLİB’DE DURUM)

İdlib durum çok çok farklı. İdlib’de şu anda bizim sınırımıza doğru bir hareketlenme söz konusu. Bu konuda şu anda tedbirimizi almış bulunuyoruz. Onlara çadır yerine briket barınaklar kuruluyor. Bittikten sonra onları buraya yerleştireceğiz. Temmeni ederim ki İdlib’de barış ve birlik ile sorunlar çözülsün.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakanlık yaptığı dönemde Libya’da Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanan NATO saldırısına destek vermişti.

Erdoğan, önce NATO’nun Libya’ya operasyon yapmasına karşı çıkıyor gibi görünerek demagojik çıkışlar yapmış, daha sonrasında ise İzmir’deki Çiğli Hava Üssü’nün Libya’ya yönelik hava harekatının komuta merkezi olarak kullanılmasına izin vermişti.