'Erdoğan gergin geçen görüşmeyi terk etti'

Erdoğan'ın Brüksel'deki görüşmsinde AB'yi mültecilerle ilgili yeterli destek vermemekle suçlayıp, görüşmeyi aniden terk ettiği ortaya çıktı.

'Erdoğan gergin geçen görüşmeyi terk etti'

İngiliz gazetelerinin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünkü Brüksel gezisine sayfalarında geniş yer ayırdığı öğrenildi.

Times gazetesi, Erdoğan ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasındaki görüşmede anlaşma sağlanamadığını, Erdoğan’ın da Yunanistan’a göçmen ve mülteci akışını durdurma konusunda herhangi bir söz vermediğini söyledi. Gazete, AB’den sığınmacılar için daha fazla maddi yardım isteyen Erdoğan’ın görüşmeyi terk ettiğini yazdı.

AB’Yİ SUÇLADI

BBC Türkçe‘nin aktardığı habere göre, Times’ın Brüksel muhabiri Bruno Waterfield, Erdoğan’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’le 1 saat 45 dakika süren görüşmesinin gergin geçtiğini yazdı. Erdoğan AB’yi; yeterli sayıda mülteci almamakla, Türkiye’ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmamakla ve Ankara ile Brüksel arasında 2016’da varılan anlaşmaya uymamakla suçladı ve görüşmeyi aniden terk etti.

Gazetedeki haberde Erdoğan’ın AB’den, Türkiye’ye 6 milyar euro yardım da öngören anlaşmanın yenilenmesini ve Ankara’ya daha fazla maddi yardımda bulunulmasını istediği belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2016’da imzaladıkları anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği ve hangi maddelerinin uygulanmadığı konusunda Türkiye’yle aralarında görüş ayrılıkları olduğunu söylemişti