Erdoğan: Bizde nikah dışı yok, rabbimiz 'nikahlanın' buyuruyor

Erdoğan, "Engelli Vatandaşlarımızın ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerimizin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni"nde konuştu, "Nikah dışı evlilik bizim değerlerimizde yok, buna bir defa hep birlikte tavır koymamız lazım" dedi.

Erdoğan: Bizde nikah dışı yok, rabbimiz 'nikahlanın' buyuruyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Engelli Vatandaşlarımızın ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerimizin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni”nde konuştu.

Erdoğan konuşmasında engellilerden ziyade “aile” ve “evlilik” kurumunun öneminden söz etti.

Erdoğan’ın konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

-Engellilerimizin toplumsal hayatın her alanında olmalarını sağlamak için çok yönlü çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan ilki erişilebilirliktir. Sağlık ve eğitim kurumlarıyla birlikte her alandaki hizmetlerin engelli ve yaşlılarımız tarafından erişilebilir şekilde verilmesini özellikle istiyoruz. ”

-Aynı şekilde bu vatandaşlarımız günümüzün vazgeçilmez araçları olarak teknolojiden yararlanmak konusunda hiçbir bariyerle karşılaşmamalıdır. Şüphesiz bunu sağlamanın yolu tüm hizmetleri engelli ve yaşlılarımız için erişilebilir olarak tasarlamaktan geçiyor. Bir şehirde hâlâ yolar, kaldırımlar, hayatın her anında ihtiyaç duyulan unsurlar erişilebilir değilse orada ciddi bir eksiklik var demektir. Ve siz medeni olmaktan da bahsedemezsiniz. Bu konuda sorumluluk sahibi her kurumun artık bu gerçeği kabul ederek buna uygun davranması şarttır.”

-Aile kurumu, milli varlığımızın belkemiğidir. Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize ulaşabilmenin en önemli şartlarından biri, aile kurumunu sağlam bir şekilde ayakta tutmaktır. Aksi takdirde, tıpkı omurgası çökmüş bedenin felç olması gibi, aile kurumu dağılmış bir toplumun da yerle yeksan olması kaçınılmazdır.

-Gençlerimizin evlilik yaşı giderek yukarı çıkıyor, genç yaşta maalesef evlenmiyorlar; çoğu 30’u aşkın evleniyor ya da evde kalıyor. Böyle birşey olur mu ya? Devlet babanın başında şu an Erdoğan var mı var. Ben de şu an tavsiye ediyorum. Hiç evlenmeyenlerin sayısı da artıyor. Evlilik dışı hayat biçimi medya aracılığıyla özendirilmeye çalışılıyor. Bunun kampanyası yapılıyor. Rabbimiz ne buyuruyor? ‘Nikahlanınız, çoğalınız’. Nikah dışı bizim değerlerimizde yok. ‘Kıyamet gününde diğer topluluklara karşı ümmetimin çokluğu ile övüneceğim’ diyor.

– Kadına şiddet olgusu ile aile kurumuna saldıran bir oluşum meydana geldi. Türkiye’deki kadın cinayetleri vakası Avrupa’nın yarısı kadar. Kadına fiziken ya da ruhen şiddet uygulayanın karşısına önce biz çıkarız biz. Anne olan eş olan kız evlat olan insanın yarısı olan kadına yönelik her türlü ayrımcılık anlayışa eyvallah etmedik. İnsani duyarlılıkların sinsi bir şekilde istismarıyla aile kurumunun içinin boşaltılmasına izin vermeyeceğiz. Aileye sahip çıkacak anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz.